slajd_jp_ii.jpg

 

Z biografii naszego Patrona

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.

papiez2.jpg


Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.

papiez1.jpg


1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach ,,Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.

kaplan.jpg

Publikuje m.in. Miłość i odpowiedzialność, Osobę i czyn, dramaty Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera, a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.


W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.

biskup.jpg

We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

papiez.jpg

W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.

W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.

W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).

W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.

Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).

 

 

 

Charakterystyka Pontyfikatu Jana Pawła II

Papiestwo rozumiane jako służba, posługa

Papież służył Kościołowi, wychodził z Watykanu do zwykłego człowieka, pielgrzymował poprzez świat.

Zaprowadzenie ładu doktrynalnego i instytucjonalnego, realizacja własnego ewangelicznego programu, z którym wszedł w III tysiąclecie chrześcijaństwa

Papież prowadził systematyczny wykład wiary, podejmował problemy doktrynalne i moralne w homiliach podczas pielgrzymek, dokumentach (encyklikach, listach) – miał program dla całego świata, dla każdego kontynentu, narodu, niemal dla każdego człowieka. Powstał nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Katechizm Kościoła Katolickiego. Ogłosił nowych świętych i błogosławionych.

Systematyczny wykład doktryny katolickiej

W świecie nowych problemów i wyzwań pojawiły się nowe tematy – wynik postępu cywilizacji. Papież podejmował je, ale nigdy w oderwaniu od fundamentalnego odniesienia życia chrześcijanina, jakim jest orędzie zbawcze. Nawet gdy mówił o sprawach społecznych, ekonomicznych, politycznych, celem było – zanieść Ewangelię każdemu człowiekowi, natchnąć go Bożą miłością, wyzwalającą z lęków, zbawiającą. Niezmiennie wykładał wiarę, powstał tryptyk encyklik:

O Chrystusie Odkupicielu, Miłosiernym Ojcu i Duchu-Dawcy Życia. Papież, który zawierzył swoje życie Maryi, przypominał również podstawy religijności maryjnej wskazując na rolę Maryi – Matki Odkupiciela w zbawieniu.

Personalizm nauczania  - osoba ludzka w centrum

„Człowiek jest drogą Kościoła”. Papież zajmował się konkretnym człowiekiem jako stworzeniem podobnym Bogu, wezwanym do zbawienia i potrzebującym miłosierdzia. Godność osoby ludzkiej sama dyktowała kluczowe tematy: szczególną promocję rodziny – szkoły miłości Boga i człowieka, ochronę życia ludzkiego – podstawowej wartości, koniecznego rozwoju człowieka w oparciu o zasady moralności chrześcijańskiej w świecie zagrożonym relatywizmem i subiektywizmem, wskazanie na etos pracy i urzeczywistnienie siebie poprzez nią, naświetlenie i poszanowanie praw człowieka, z czym wiążą się szerokie kwestie społeczne będące wołaniem o  sprawiedliwość i możliwość rozwoju gospodarczego wszystkich narodów.

Otwarta postawa, nastawienie na dialog międzywyznaniowy

Papież podjął i rozwinął dialog Kościoła z pozakatolickimi wyznaniami chrześcijan, w których zaznaczyła się autentyczna ekumeniczna troska. Również dialog z religiami niechrześcijańskimi stał się elementem ewangelizacji. Papież nie tylko przemawiał i wystosował oficjalne pisma, ale i dążył do osobistego spotkania z przedstawicielami różnych religii i kultur. Spotkał się z Dalajlamą, młodymi islamistami, złożył wizytę w żydowskiej synagodze, powołał Radę ds. Dialogu międzywyznaniowego.

Otwarcie na bogactwo świata kultury

Humanistyczne pasje Papieża i głęboka refleksja nad kulturotwórczą wartością Ewangelii i Kościoła zaowocowała promocją kultury, w której widział on możliwość samoprzekraczania się w kierunku otwarcia na Boga i religię.

Na podstawie- „Droga” nr37(164), 18X1998

 

Księgozbiór i filmoteka w bibliotece szkolnej

Od 2006 roku nasza Szkoła nosi imię Jana Pawła II, dlatego gromadzimy publikacje poświęcone osobie Patrona.

Zbiory Biblioteki gromadzone są z myślą o naszych Czytelnikach, którzy chcieliby pogłębić wiedzę o osobie oraz nauczaniu Patrona.

Kierunki gromadzenia zbiorów poświęconych Patronowi:

  • nauczanie Jana Pawła II zawarte w oficjalnych dokumentach Kościała (encykliki, adhortacje, listy papieskie)
  • wydawnictwa dokumentujące papieskie pielgrzymki,
  • publikacje będące owocem pracy naukowej Jana Pawła II,
  • twórczość literacka Karola Wojtyły,
  • opracowania naukowe i popularnonaukowe poświęcone osobie i działalności Jana Pawła II (autobiografie, biografie, monografie, pamiętniki, wspomnienia).

Znaczna część tego zbioru jest wydana w formie pięknych i bogato ilustrowanych fotografiami albumów.

Do cennych zbiorów należą np. Pontyfikat Patrona w wydaniu albumowym.

Z księgozbiorem można zapoznać się poprzez: https://molnet.edu.lublin.eu/collection/3424956

Nauczyciele bibliotekarze udzielają porad związanych z księgozbiorem Patrona w godzinach pracy biblioteki w budynku szkoły.

Zapraszamy do korzystania z bogatego księgozbioru dotyczącego Patrona Szkoły.

 

 

 

Cykl animacji „(ZA)ATAKOWANY" - 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

"40 lat temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały. Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna walka o jego życie. Cały świat zwrócił swe oczy ku Stolicy Piotrowej i w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje?

Prezentujemy pierwszą z sześciu animacji o Janie Pawle II z cyklu „(ZA)ATAKOWANY”. Te krótkie filmiki mają na celu przypomnieć Nam jak wielkim człowiekiem, autorytetem był Święty Jan Paweł II oraz jak swoją miłością i swoim słowem kruszył najtwardsze serca, mając wpływ na dzieje zapisane na kartach historii.

Kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II mówi o zamachu z 13 maja 1981 roku: niektórzy obawiali się Jana Pawła II, ponieważ uznano go za niebezpiecznego ze względu na głoszone przez niego przesłanie. Panowało wtedy przeświadczenie, że przyszłość należy do marksizmu, a komunizm rozprzestrzeniał się w Europie. Jan Paweł II wszystko to odwrócił. Stwierdził, że przyszłość należy do solidarności międzyludzkiej, miłości, sprawiedliwości, wolności sumienia, człowieka i narodów".

Zapraszamy do obejrzenia animacji Zaatakowany:

https://wychowujmy.pl/multimedia-lista/

Zaatakowany - Pielgrzymka https://youtu.be/qeEqeBtLoQM

Portal jest zapowiedzią powstającego dwumiesięcznika WychowujMy.

Źródło mein.gov.pl Departament Informacji i Promocji