"Wymagajcie od siebiechoćby inni od was nie wymagali" Jan Paweł II

16 października – to data, która na zawsze zapisała się w historii naszej społeczności. Co roku świętujemy Dzień Patrona – Święto Naszej Szkoły. Tego właśnie dnia 2006 roku Zespół Szkół nr 5 przyjął imię Jana Pawła II. Pomimo upływu lat, a minęło już 17, nadal podążamy śladem Naszego Patrona. Poprzez codzienną pracę odwołujemy się do wartości, o których mówił, nauczał i według nich żył. Jan Paweł II na zawsze pozostanie dla nas niedoścignionym Mistrzem, Autorytetem, a przede wszystkim Nauczycielem dla kolejnych pokoleń.

Dzisiejsze Święto ma dla nas szczególny wymiar. 14 października obchodziliśmy 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 16 października wspominamy wybór Polaka na Papieża.

Mimo upływu czasu wiele łączy te dwa wydarzenia. Powstanie KEN w 1773 roku stanowiło akt świadomości narodowej, w polskiej rzeczywistości rozbiorowej. Było to pierwsze ministerstwo oświaty po I rozbiorze Polski, które ujednoliciło system szkolnictwa i wprowadziło naukę powszechną w języku polskim. Podobnie wybór Karola Wojtyły na 264. Papieża przypada na czasy Polski Ludowej, zwane okresem propagandy sukcesu. Wybór Polaka na Papieża w 1978 roku stanowił niespodziewany cios dla władzy komunistycznej, dla społeczeństwa zaś, był ogromnym wsparciem. Dawał nadzieję na odzyskanie wolności.

O dokonaniach Naszego Patrona – Jana Pawła II moglibyśmy mówić wiele … i doświadczamy, mówimy podczas zajęć z wychowawcą, spotkań tematycznych oraz uroczystości. Otwieramy się na przesłanie, które po sobie pozostawił w encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich, utworach poetyckich. Zgłębiamy Jego nauczanie i poznajemy jako człowieka. Życie i postawa Jana Pawła II stanowi zbiór drogowskazów, które powinniśmy poznawać i kierować się nimi w życiu.

Jan Paweł II nasz patron był nauczycielem, nauczycielem życia. Wielokrotnie wskazywał na ważną rolę szkoły w życiu każdego człowieka, a szczególnie w życiu człowieka młodego: „Wiek wasz jest porą życia najbardziej korzystną dla zasiewów i przygotowania gruntu pod przyszłe zbiory. Im żywsze będzie zaangażowanie, z jakim podejmiecie Wasze obowiązki, tym lepiej i skuteczniej, będziecie spełniać wasze posłannictwo w przyszłości. Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Uczcie się poznawać coraz to nowe przedmioty. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć. Szanujcie szkołę! Wracajcie do niej z radością, uważajcie ją za wielki dar, za swoje podstawowe prawo

O nauczycielach Jan Paweł II myślał i mówił w kategoriach przewodników i tłumaczy: „Nauczyciel to ten, kto pomaga, wskazuje, podpowiada, przygotowuje swoich wychowanków do podejmowania życiowych decyzji; to ktoś, kto wspiera rozwój, kto przewodzi wśród zawiłych ścieżek życiowych i nieustannych wyborów ku samodzielności, kto umie mądrze doradzić lub odradzić, kto troszczy się o to, aby człowiek nie był biernym tworzywem dziejów lecz samodzielnym podmiotem, sprawcą własnego losu

Tego dnia Pani Iwona Lipiec Dyrektor Szkoły po raz 17. wręczyła stypendium ufundowane przez Radę Pedagogiczną. Celem stypendium, w myśl duchowego testamentu Jana Pawła II jest wspieranie uczniów solidnie wypełniających szkolne obowiązki, oraz wyróżniających się wzorową postawą. Stypendystami zostali uczniowie Maria Bielak, Julia Błaszczak, Maciej Sieńko .

W tym roku po raz pierwszy uhonorowani zostali uczniowie klas pierwszych, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej oraz uzyskali wzorową lub bardzo dobrą ocenę zachowania w szkole podstawowej. Pragniemy kontynuować ten zwyczaj w kolejnych latach.

Zwieńczeniem obchodów było spotkanie w auli dedykowane Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi a także słodki poczęstunek w kawiarence szkolnej. Dziękujemy za organizację wydarzenia oraz miłą atmosferę świątecznego spotkania.