100. rocznica urodzin Jana Pawła II

  Uchwałą Sejmu 2020 został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II w setną rocznicę Urodzin Papieża-Polaka. 

  W tym szczególnym dla naszej Szkoły roku towarzyszyło nam wiele wydarzeń i inicjatyw. Z uwagi na pandemię koronawirusa większość odbywała się online.

 

Nie zastąpi Ciebie nikt

Nie zastąpi Ciebie nikt - liryczność i jednocześnie siła wyznania wpisanego w słowa hymnu dedykowanego Janowi Pawłowi II zrodziła pomysł, by rozpocząć szkolne obchody 100. rocznicy urodzin Patrona Szkoły od wspólnego śpiewu. Przygotowania projektu tylko na chwilę przerwała sytuacja epidemiczna. Stan izolacji zmienił pierwotną koncepcję i tak powstała aranżacja na 10 głosów szkolnego Chóru Sensorium. Zamknięci w domach ale nie w sercach, uczniowie nie widząc się i nie słysząc nagrali odrębne ścieżki, z których powstał jeden utwór. Ich dar dla Jana Pawła II, najcenniejszy, bo twórczy, młodzieńczy, szczery:

Nie zastąpi Ciebie nikt

Wsłuchani w hymn, wzruszeni słowami i pasją wykonania na chwilę zatrzymajmy się na Myśli Naszego Patrona, z której odczytujemy Drogowskazy – pomysł życiahttps://zs5.lublin.eu/aktualnosci

Wyjątkowa Rocznica Urodzin - wyjątkowe dary społeczności Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie dla Patrona Szkoły.

Przedstawiamy projekt – film: Świadectwo o Patronie.
Autorzy przedsięwzięcia poprowadzili wyjątkowe rozmowy o Janie Pawle II, dokument potwierdzający, że nie są to tylko słowa  zapisane na Sztandarze Szkoły: Dziedzictwo przejąć - pomnożyć - przekazać.
Realizatorzy zapraszają na spotkanie o Janie Pawle II z  z kard. Stanisławem Dziwiszem - osobistym sekretarzem Ojca Świętego, ks. prof. Andrzejem Szostkiem - seminarzystą ks. prof. Karola Wojtyły i  Rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w latach 1998-2004, ks. prof. Antonim Dębińskim  - Rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dr Krzysztofem Żukiem  - Prezydentem Miasta Lublin:

Świadectwo o Patronie

Jest nas w Szkole wielu, stąd wielość pomysłów na podarunek dla Patrona Szkoły.
Tym razem publikacja -  Potrzebna jest dziś nowa wyobraźnia miłosierdzia. Autorzy prac uczniowie z klas 1 elp, 1 ctp, 2 dt i 3 at mają nadzieję, iż lektura przyniesie wszystkim wiele pozytywnych emocji i inspiracji. (w załączniku)

Na  lekcjach religii myśleliśmy, jak podziękować Janowi Pawłowi II za Jego obecność. Oto nasze kolejne realizacje: wiersze, osobiste świadectwo, list, piosenki:
Prezenty dla Patrona

Sport i podróże  w życiu Jana Pawła II to tematyka szkolnych konkursów przeprowadzonych wśród uczniów. W załączniku nagrodzone prace; prezentacja oraz plakat w kategorii papieskie podróże. Nagrodzone prace w kategorii sport: Sport w życiu Jana Pawła II

Klasa 2at przedstawia  Księgę cytatów. Zawsze warto poszukiwać  autorytetu. (w załączniku)

Ojczyzna to... esej oraz plakat Twórczość Jana Pawła II w 100 rocznicę urodzin to dar uczennicy klasy 2ct . (w załączniku)

Nie tylko uczniowie są twórcami darów dla Jana Pawła II. Zapraszamy na filmowy rys historyczny połączony z osobistą refleksją nad nauczaniem i Osobą Jana Pawła II  przygotowany przez księży katechetów z Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie:

Jan Paweł II_refleksje księży katechetów

Niech całości dopełni osobista refleksja każdego z Nas. Pretekstem niech będzie lektura artykułów wybranych przez nauczycieli biblioteki szkolnej, dostępnych w zakładce.

Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, inicjatyw szkolnych i lokalnych. Polecamy  wydarzenia lokalne i te o zasięgu ogólnopolskim.

Ufamy, że główne uroczystości przeżyjemy  wspólnie w murach naszej szkoły -  Rok Jana Pawła II trwa.

Prezenty dla Patrona z okazji 100. rocznicy urodzin

Nasz Patron Szkoły ma urodziny i to już okrągłe: od 100 lat jest  w pamięci ludzi. Jan Paweł II jest dla nas szczególną i wyjątkową osobą nie tylko dlatego, że cały świat zna naszego Patrona. Świadectwem tego kim dla nas jest Karol Wojtyła są przygotowane „prezenty” przez naszych uczniów z okazji Jego 100. rocznicy urodzin w ramach lekcji religii. Warto je zobaczyć, ponieważ są bardzo osobiste i przygotowane od serca.

 Prezent Daniela Kuźmicza z 2at daniel_kuzmicz_2at.doc

 Prezent Eweliny Maj z 2at ewelina_maj_2at.docx

 Prezent Weroniki Bogusz z 2at weronika_bogusz_2at.docx

 Prezent Alicji Dobosz z 1bl alicja_dobosz_1bl.docx

 Prezent Natalii Syposz z 1flp natalia_syposz_1flp.docx

 Prezent Izabeli Woźniak 3at iza_wozniak_3at.docx

 Prezent Małgorzaty Martyny z 1bl malgorzata_martyna

 Prezent Karoliny Budzyńskiej z 1bl karolina_budzynska

 Prezent Huberta Sobich z 3at hubert_sobich

Prezent Magdaleny Janic z 1ctp

magdalena_janic_1ctp.jpg

 Zachęcamy również innych, którym osoba Patrona jest bardzo bliska, by dołączyli ze swoim prezentem do tych, którzy już przygotowali. Wasi katecheci chętnie je zbiorą i przekażą do opublikowania.

Nasz Patron zasługuje na najpiękniejsze dary serca!

 

 

Nie lękajcie się!

„Tu wszystko się zaczęło…” 

Nazywał się Wojtyła. Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Nigdy nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem.

Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa. Został ochrzczony 19 czerwca 1920 r. w pobliskim kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym będzie mocno związany już do końca swojego pobytu w Wadowicach. Na chrzcie nadano mu imiona Karol Józef. 

 f.iii_.534-1.jpg

„Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno...”

Jego droga do świętości wiodła przez szereg trudnych doświadczeń życiowych - przedwczesna śmierć ukochanej matki; śmierć brata, Edmunda, który zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej na szkarlatynę pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej; okrucieństwa II wojny światowej; nagła śmierć ojca. Niejednego człowieka złamałby tragizm tych wydarzeń, jednak młody Karol przyjmował je z wiarą w to, że historię człowieka ostatecznie prowadzi Bóg.

Totus Tuus

Karol Wojtyła przyjmuje święcenia kapłańskie już po wojnie, 1 listopada 1946 r., a w roku 1958 w Katedrze Wawelskiej otrzymuje sakrę biskupią. Tego dnia bp Karol Wojtyła całą swoją posługę i siebie zawierza Matce Bożej, czyniąc słowa „Totus Tuus” (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim.

Mimo tytułów i awansów, nie dystansuje się do ludzi, pozostając tak samo troskliwym kapłanem, jakim był do tej pory. Człowiekiem o wysokim poczuciu odpowiedzialności za misję, którą mu powierzył Bóg. Siły do „udźwignięcia” Kościoła w trudnych i niesprzyjających Kościołowi czasach komunizmu w Polsce, czerpał nieustannie z Eucharystii i osobistej, wytrwałej modlitwy.

Habemus papam (czyli „Jeżeli się pomylę, to mnie poprawcie!”) unnamed.png

16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II… i Maryję, jako powierniczkę i opiekunkę jego kolejnej misji dla Kościoła.    

Od setek lat pierwszy papież nie-Włoch.

Pierwszy papież-Polak.                                            

Pierwszy papież-pielgrzym.

Pierwszy, który „40-krotnie okrążył Ziemię”, by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym Miłości, szacunku i pokoju.

Pierwszy papież bez lektyki – pierwszy w papamobile.

Pierwszy papież-internauta.                                      

Pierwszy papież wielu „premierowych” spotkań i wydarzeń:   unnamed_(1).png

„Żaden inny papież nie uczynił więcej, by uleczyć bolesne rany, a nikt w historii nie uczynił więcej, by skutecznie wyeliminować plagę antysemityzmu.” - naczelny rabin Polski Michael Schudrich 

Pierwszy papież w synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i – można powiedzieć naszymi starszymi braćmi” - zwracał się do Żydów 13 kwietnia 1986 r. przekraczając próg rzymskiej synagogi.

Papież-wizjoner.  

Młody duchem, także dzięki młodzieży. W trosce o młodych, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą całego świata. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.

„Nie ma to tamto – Subito santo!”              papiez_jan_pawel_ii_nczas.jpg

Karol Wojtyła nie zmieniał swojego stylu czy sposobu duszpasterzowania w Kościele. U podstawy jego życia – niezmiennie od dzieciństwa – była modlitwa, jego osobisty kontakt z Bogiem.

Bogu też powierzył młodzież z całego świata, będąc już u kresu sił, na łożu śmierci. Pamiętał o młodych. I zapewne nadal gotowy jest orędować za nimi u Niego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Po sześciu latach został błogosławionym – 1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego, beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. W trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014 r., także w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

A Ty? „Albo będziesz święty, albo będziesz nikim.” (ks. Piotr Pawlukiewicz)

a001bf6ad5abd284a587d1042651e830.jpg

 

 

Dzień Patrona Szkoły w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Dzień Patrona Szkoły Jana Pawła II  obchodzony w momencie wyjątkowym i niepowtarzanym – roku Jana Pawła II, w setną rocznicę Jego urodzin przeżywaliśmy inaczej niż planowaliśmy. Nie było uroczystości w auli szkoły, nie było spotkań klasowych. Celem nadrzędnym okazała się troska o wspólne bezpieczeństwo. Pomimo trudnej, pandemicznej sytuacji dzień ten upłynął nam w świątecznej atmosferze. Spotkaliśmy się za pośrednictwem szkolnego radiowęzła. Cyklem trzech spotkań uczciliśmy Naszego Mistrza i Nauczyciela - Świętego Jana Pawła II.

Wprowadzeniem w świąteczną atmosferę tego wyjątkowego dnia było wysłuchanie homilii z 6 czerwca 1979 r., którą Ojciec Święty wygłosił na Jasnej Górze. W kolejnej odsłonie w stan duchowej refleksji wprowadzili nas piękną recytacją uczniowie: Olga Sobastyańczyk z klasy 3 bl, Nadia Chodoń z klasy 3 sl i Damian Kuźmicz z klasy 3 at - laureaci Szkolnego Konkursu Czytania dzieł Patrona. Przygotowali dla nas fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” oraz utworu „Być człowiekiem”. Istocie modlitwy i jej roli w życiu młodego człowieka poświęcone było ostatnie  spotkanie przygotowane przez księży: Damiana Dorota i Karola Madejka. Dziękujemy Im za pełne otuchy słowa, które z pewnością przyniosą oczekiwane owoce w naszym życiu.

Serca całej społeczności szkolnej  poruszyła kompozycja Romualda Lipko, dedykowana Janowi Pawłowi II w stulecie Jego urodzin – hymn  „Nie zastąpi Ciebie nikt”, w wykonaniu chóru Sensorium. Nagranie zostało przygotowane w dniu dzisiejszym w auli szkoły i zaprezentowane przez radiowęzeł.  

Dopełnieniem działań związanych z obchodami Dnia Patrona była zbiórka przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski na rzecz Fundację Nowego Tysiąclecia.

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości za włożony trud oraz otwartą na zmiany postawę; dziękujemy uczniom prowadzących spotkanie Gabrieli Szałkowskiej z klasy 2 dlp i Kacprowi Żmudzie z klasy 2 al; dziękujemy laureatom konkursu, członkom chóru, samorządu szkolnego i całej społeczności szkolnej za godne uczczenie dzisiejszego święta wyrażone uroczystym  strojem  i właściwą postawą.

Zapraszamy na chwilę wspomnień przy oglądaniu prezentacji przygotowanej przez uczniów oraz na chwilę wzruszeń podczas występu naszego chóru. 

Chwila_wspomnien_dzien_patrona.pptx

Nie zastąpi Ciebie nikt_chór Sensorium

 

„Jan Paweł II jako dyplomata"

Uczniowie klasy 2 dlp uczcili Dzień Patrona poprzez przygotowanie prezentacji oraz materiałów na temat: „Jan Paweł II jako dyplomata.” Uczniowie wskazywali, iż Jan Paweł II to wybitny mąż stanu, dyplomata i orędownik pokoju. Jedna z uczennic przygotowała także motta papieskie, każdy z uczniów mógł sobie wybrać numer, następnie zostało mu odczytane motto, do którego mógł się odnieść. Na zakończenie zajęć odśpiewaliśmy wspólnie pieśni:”Brka”;”Abba Ojcze".

Lubelskie portale poświęcone obchodom 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Związki z Lublinem Karola Wojtyły/Jana Pawła II są bardzo mocne. Począwszy od pracy naukowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim aż po wizytę w Lublinie w czerwcu 1987 roku. Aby uhonorować Papieża Polaka w 1997 roku Uchwałą Rady Miasta Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

W Roku Św. Jana Pawła II nasze miasto stworzyło specjalny portal poświęcony osobie Jana Pawła II - https://lublin.eu/lublin/jp2/

Wród wielu informacji można obejrzeć wystawę "Lublin Papieżowi - wystawa" https://lublin.eu/lublin/jp2/wystawa/

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II również przygotował specjalną stronę ttps://www.kul.pl/karol-wojtyla-sw-jan-pawel-ii,16065.html

Warto zajrzeć także na inne strony: 

Centrum Myśli Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin

https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/

Centrum Jana Pawła II

https://cjanpawel2.pl/

Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich

http://www.nauczaniejp2.pl/

„Sport w życiu Jana Pawła II”

„Potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała – stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca – przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą konfrontację. Tak pojmowany sport nie jest celem, ale środkiem: może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swoje najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może im zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym”.

Mówił Jan Paweł II  29 października 2000 r. w Auli Pawła VI z okazji Jubileuszu Sportowców

Nasz Patron Jan Paweł II kochał sport,

możemy to zobaczyć w pracach naszych uczniów.

Prace  nagrodzone:

Patrycja Samoń klasa 3ct

https://drive.google.com/open?id=1ZcIAkxQ8UWYfI2W_e3tQFYZoKAcwPwDI

Julia Osika klasa 1atp

https://drive.google.com/open?id=1wVsudoK_3f8T3gFsm1-Kk-LuwQBl2W4G

 Maciej Kołsut klasa 1dl

https://drive.google.com/open?id=1BnWa6nN1yt6YU4yK8dJmHN3leKRbUXgr

 Prace wyróżnione

Kinga Tudruj klasa 2dt

Milena Szewczyk klasa 2dt

Gabriela Osińska klasa 1clp

Gratulacje

 

 

Jan Paweł II w numizmatyce w 100. rocznicę urodzin Papieża

   

Jan Paweł II zarówno dla Polaków, jak i obywateli innych krajów jest niekwestionowanym autorytetem, osobą godną naśladowania. Pasterskie przewodnictwo Polaka, nauczanie, świadectwo głębokiej wiary oraz niezliczone podróże były w stanie odmieniać oblicze świata.

Do najbardziej powszechnych form upamiętnienia pontyfikatu w skali naszego kraju należą m.in.: emisje znaczków pocztowych, monet i banknotów, edycje medali, wydawnictw książkowych i albumowych, nadawanie imienia Jana Pawła II placówkom oświatowym, różnym instytucjom oraz organizacjom, nazewnictwo imieniem Jana Pawła II ulic, placów, mostów, osiedli, parków, budowa pomników, ustanawianie tablic pamiątkowych, nadawanie przez samorządy tytułu Honorowego Obywatela, nadanie dla Jana Pawła II przez niektóre polskie uczelnie tytułu Doktora Honoris Causa, itp.

Spośród aż tak wielu sposobów upamiętnienia naszego patrona Jana Pawła II wybraliśmy medale okolicznościowe i monety.

Żaden z poprzedników zasiadających na tronie Stolicy Apostolskiej nie pielgrzymował i nie ewangelizował w takim stopniu, jak Papież Polak. Jan Paweł II może poszczycić się tym, że jego wizerunek pojawił się praktycznie na monetach obiegowych i kolekcjonerskich we wszystkich państwach, które odwiedził.

Monety z papieżem emitowane były zarówno w okresie PRL jak też po roku 1990. Monety z Janem Pawłem II przedstawiają zarówno sylwetkę papieża, upamiętniają okrągłe rocznice jego pontyfikatu, śmierć w roku 2005 jak również niezwykle donośnie wydarzenia związane z jego beatyfikacją oraz kanonizacją.

Skarbnica Narodowa szczególnie szczyci się emisją cennych medali okolicznościowych dedykowanych pamięci świętego Jana Pawła II. Są wśród nich takie wyjątkowe pamiątki jak medal z okazji kanonizacji, medal okolicznościowy wybity dla uczczenia 10. rocznicy śmierci naszego patrona.

Jedna z najważniejszych kart historii Polski została zapisana: 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. W hołdzie Ojcu Świętemu Skarbnica Narodowa wyemitowała - wyjątkowy złoty medal upamiętniający wyniesienie na ołtarze naszego Wielkiego Rodaka!

Rok 2020 został ustanowiony w Polsce Rokiem Świętego Jana Pawła II, jest to 100 rocznica jego urodzin. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała pamiątkę - jubileuszowe medale w cennym złocie, powstało ich jedynie 2500 egzemplarzy na świecie. Mogą być cenną pamiątką dla wszystkich pokoleń.

Największymi zbiorami monet, medali i innych pamiątek związanych z Janem Pawłem II może poszczycić się muzeum w Częstochowie. Jest tam ponad 1500 monet i 6000 medali z wizerunkiem Jana Pawła. Jest największą tego typu placówką na świecie. Dla porównania – kolekcja jest kilkunastokrotnie większa od zbiorów znajdujących się w muzeach watykańskich. W Muzeum zobaczyć można również relikwie papieskie pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Uzupełnieniem kolekcji są ornaty, zastawa stołowa, znaczki pocztowe oraz szereg innych pamiątek.

Ekspozycja odbywa się w nowoczesnej, multimedialnej sali, w której znajduje się kilkanaście tysięcy punków świetlnych, pozwalających w na niesłychanie efektowną prezentację zbiorów. Zapraszamy do muzeum w celu obejrzenia bogatej kolekcji monet i medali, oraz sposobu ich tworzenia. Do wspólnego oglądania zaproście swoich rodziców i dziadków, którzy podzielą się Waszymi osobistymi wspomnieniami dotyczącymi Jana Pawła II. Co szczególnie zapadło  w ich pamięci i sercu. Może osobiste uczestnictwo w spotkaniu, może któraś pielgrzymka do Polski a może Jego ostatnie pożegnanie? Zapytajcie również o pamiątki związane z Janem Pawłem II, może nawet nie wiecie, że znajdują się w Waszych, lub dziadków domach.

Filmy związane z postacią Jana Pawła - naszego Patrona

Wielcy ludzie fascynują filmowców. Nie mogła ich więc nie zainspirować postać papieża Jana Pawła II. Był on jedynym papieżem, który za życia został bohaterem filmów fabularnych. Jego poprzednicy na tronie piotrowym pojawiali się głównie w dokumentach.

Jan Paweł II uchodzi za papieża najbardziej medialnego w historii Kościoła. Cały jego długi pontyfikat został sfilmowany i udokumentowany przez media.

Należy zaznaczyć, że sam papież dostrzegał znaczącą rolę kina we współczesnej kulturze, lubił oglądać filmy ukazujące zmagania z problemami egzystencjalnymi, biografie świadków wiary i ludzi o bogatej duchowości. Co ciekawe, filmy stanowiły dla niego również źródło inspiracji. Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że jedno ze spotkań papieża z młodzieżą podczas pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych w 1987 r. odbyło się w amfiteatrze wytwórni filmowej Universal w Hollywood.

Gdybyśmy mieli używać starych taśm filmowych, potrzeba by olbrzymich pomieszczeń na przechowanie dokumentacji filmowej pontyfikatu Jana Pawła II. Ale technologia przyszła nam z pomocą i dziś możemy godziny sfilmowanego materiału gromadzić na nośnikach coraz mniejszych i o doskonałej jakości.

Oto ranking najlepszych, naszym zdaniem, filmów o Papieżu Polaku, które warto znać:

Jan Paweł II - Santo Subito. Świadectwa świętości

Jan Paweł II (film)

Jan Paweł II: Nie lękajcie się

Jan Paweł II. Szukałem Was...

Karol, który został świętym

Karol. Człowiek, który został papieżem

Karol. Papież, który pozostał człowiekiem

Lolek (film)

Oczyma Pokolenia '78. Pontyfikat Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II (film)

Papież Polak

Pielgrzym (film dokumentalny)

Przychodzę, by wam służyć

Świadectwo (film)

Świadek nadziei: Życie Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II

Niektóre z tych filmów zapewne oglądaliście w kinach, w telewizji, czy na lekcjach religii i godzinach wychowawczych. Tym razem zapraszamy Was  na film o Janie Pawle II na 100-lecie jego urodzin „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce”.

Film w reżyserii Pauliny Guzik to 52-minutowa produkcja ukazująca naukowe dziedzictwo Jana Pawła II. Film oprócz myśli humanistycznej Wojtyły pokazuje niezwykłą więź z Chrystusem, jaką miał Papież Polak, ale przede wszystkim przedstawia więź z ludźmi. To produkcja ambitna, a zarazem zrozumiała dla wszystkich.

Telewizyjna premiera dokumentu będzie miała miejsce 17 maja w TVP1 o godzinie 22.50, w specjalnej papieskiej ramówce z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.

„Apeluję do wszystkich młodych: Wojtyła wcale nie jest za trudny! Trzeba siąść i czytać! On jest doskonały w każdym aspekcie życia i mam nadzieję, że ten film, zrealizowany w 100-lecie jego urodzin, będzie iskrą, aby poznawać go dalej” – mówiła podczas jego premierowego pokazu w marcu w Krakowie Paulina Guzik. Z krótkim wprowadzeniem do filmu zapoznajcie się już teraz.

Polecamy także wyjątkowy, bliski każdemu z nas film pt. „Apartament”, który daje widzom niepowtarzalną szansę poznania Jana Pawła II takim, jakim znało go tylko kilku najbliższych przyjaciół i współpracowników. W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały wideo, stanowiące zapis prywatnych wyjazdów, rozmów i spotkań papieża. W filmie usłyszymy między innymi wspomnienia kardynała Stanisława Dziwisza, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat - począwszy od czasów krakowskich aż do ostatnich dni w Watykanie, Arturo Mariego - osobistego fotografa Jana Pawła II, a także ochroniarza Egildo Biocci oraz innych ludzi, którzy mieli okazję poznać papieża w mniej oficjalnych okolicznościach, podczas jego prywatnych wędrówek i urlopów. Narratorem filmu jest dziennikarz TVP Piotr Kraśko.

Również oglądając ten film uczcijmy 100 rocznicę urodzin naszego patrona Jana Pawła II.

zdjęcie pobrane ze strony https://pixabay.com/pl/photos/jan-pawe%C5%82-ii-papie%C5%BC-%C5%9Bwi%C4%99ty-watykan-1859786/

Dostrzegamy piękno świata

W ramach pracy z mottem Patrona Szkoły uczniowie klasy 1 blp wraz z wychowawcą przygotowali konkurs fotograficzny „PIĘKNO TEJ ZIEMI”.

W konkursie wzięło udział 39 osób, dostarczono 204 fotografie, których tematem była ojczysta przyroda, ojczysty krajobraz. Komisja konkursowa w kwietniu 2020 roku przyznała pierwsze miejsce oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

I miejsce – Magda Pastusiak, klasa 4 bt:  za pracę „Gąski, gąski do domu”.

Wyróżnienia  – Natalia Arciszewska, klasa 4 dt: za pracę „Skrzydlaty pupil”;

Natalia Usarek, klasa 3 bl: za pracę „Krasnobród”;

Julia Warych, klasa 1 elp: za pracę „Góra Parkowa Krynica Zdrój”.

pastusiak_magda_4bt_gaski,_gaski_do_domu.jpg

arciszewska_natalia_kl._4dt_skrzydlaty_pupil.jpg

usarek_natalia_3bl_krasnobrod.jpg

warych_julia_1elp_gora_parkowa_krynica_zdroj.jpg

 

Myśl Patrona wciąż żywa

Rokrocznie w pracy wychowawczej pochylamy się nad słowami  Jana Pawła II. Uczniowie wraz z Wychowawczynią p. Anną Łysiak podjęli ciekawe działania przybliżające im i zarazem nam słowa naszego Patrona z motta na rok szkolny 2019/2020: "Piękno tej ziemi skłania do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi". W ramach projektu społecznego Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” opracowali "Trochę Mniej Projekt", którego celem jest przekazanie informacji: co możemy zrobić dla Naszej planety?.

 Możemy zobaczyć ich profil na instagramie:https://www.instagram.com/p/B7HLxpbnW1s/?igshid=lq7m7rbpqqa2 

 

 

10. Rocznica Nadania Imienia Szkole

    

    

   

 

Dzień 18 października 2016 roku społeczność Zespołu Szkół nr 5 przeżywała jako wyjątkowe wydarzenie. Dziesięć lat temu nasza szkoła przyjęła imię Jana Pawła II.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem do Kościoła NMP Nieustającej Pomocy na Mszę Świętą, celebrowaną przez Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego.

Radosnym punktem uroczystości było symboliczne wysłanie Listów do Jana Pawła II.  Ich autorami byli uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami.

W podniosłą atmosferę Dnia Patrona wprowadziły przybyłych na uroczystość Gości i Społeczność Szkoły chóry: Amabile z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie i nasz szkolny Sensorium.

W swoim wystąpieniu Dyrektor Szkoły odwołał się do historii 10 minionych lat nawiązując do Programu Wychowawczego Szkoły. Przypomniał jej misję i cele prowadzonej pracy wychowawczej. Zaznaczył, że program wzbogacony o nauczanie i myśl Jana Pawła II jest dla nauczycieli podstawą do budowania stylu Patrona. Patrona, który może być przewodnikiem dla każdego ucznia niezależnie od osobistych przekonań i światopoglądu.

Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. Laureatom i finalistom szkolnego konkursu Wiedzy o Patronie wręczono nagrody. Czworo uczniów odebrało stypendia fundowane corocznie przez Radę Pedagogiczną naszego Zespołu. Uczniowie klasy 2 sl podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu do Krakowa śladami Jana Pawła II na Franciszkańską 3.

Wielu wzruszeń i powodów do zadumy dostarczył specjalnie przygotowany na dzień jubileuszu spektakl "Profile istnienia".

Telewizyjna transmisja z auli umożliwiła przeżywanie wydarzeń tego dnia wszystkim uczniom Szkoły.

Z okazji 10 rocznicy przyjęcia imienia Jana Pawła II wydana została pamiątkowa publikacja, ukazująca historię i bogactwo działań wychowawczych inspirowanych myślą Jana Pawła II.

 

 

10 lat z Janem Pawłem II- Jubileuszowy Dzień Patrona

Dzień 18 października 2016 roku społeczność Zespołu  Szkół nr 5 przeżywała jako wyjątkowe  wydarzenie. Dziesięć lat temu nasza  szkoła  przyjęła imię Jana Pawła II.

Jubileuszowy  Dzień Patrona rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Parafii NMP Nieustającej Pomocy. W homilii Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z dnia 16 października 1978 roku, kiedy to Karol Wojtyła został wybrany na  Stolicę Piotrową. Ksiądz Biskup był  świadkiem tego wydarzenia, a wierne oddanie emocji i przeżyć jakie towarzyszyły wtedy zgromadzonym na Placu Świętego Piotra sprawiło, że przenieśliśmy się do Rzymu i staliśmy się uczestnikami tamtych wyjątkowych chwil.

Młodzież zawierzyła dalszą historię naszego Zespołu Szkół  wstawiennictwu  Świętego Jana Pawła II prosząc  byśmy wiernie przekazywali Jego dziedzictwo następnym pokoleniom. Oprawa muzyczna przygotowana przez klasę IV bt z wychowawcą pomogła uczestniczącym  przywołać radosny klimat, jaki towarzyszył  spotkaniom Jana Pawła II z młodzieżą.

Społeczność Szkoły uroczyście niosąc sztandar powróciła do budynku Szkoły, gdzie odbywała się dalsza część obchodów jubileuszowych.

Ważnym punktem uroczystości było symboliczne wysłanie do nieba Listów do Jana Pawła II.  Ich autorami były wszystkie zespoły klasowe z wychowawcami.  Wszyscy zebrani na terenie obiektów sportowych wokół szkoły wysłuchali kilku listów, w których młodzież dzieliła się swoimi refleksjami. Następnie listy  w balonach  poszybowały ku niebu w akompaniamencie braw i hymnu Światowych Dni Młodzieży – Abba Ojcze.

Część oficjalna uroczystości odbyła się w auli szkolnej.  Uczestniczyli w niej zaproszeni Goście, Dyrekcja,   uczniowie klas pierwszych   oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.   Szkolny chór Sensorium i gościnnie występujący chór Amabile z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie wykonały pieśni: ,,W mroku jest tyle światła”  do słów Karola Wojtyły i ,,Z ziemi wiernej -  szukam Twoich śladów” do słów Hanny Lewandowskiej  w ciekawych aranżacjach Piotra Selima. Było to niezwykle piękne i podniosłe otwarcie uroczystości.

Dyrektor  Zespołu Szkół nr 5 Pan Marian Klimczak wskazał na ciągłą obecność Patrona Szkoły  w działaniach i życiu  szkoły. Prezentacja multimedialna podkreśliła i ukazała ważne wydarzenia  z lat 2006 - 2016, które  były i wciąż pozostają praktycznym realizowaniem przesłania Patrona szkoły. Odczytano refleksje  absolwentów naszej szkoły,  które wskazują na znaczącą rolę szkoły w kształtowaniu i wyborze Ich dalszych dróg życiowych.  

Uczniowie klas pierwszych złożyli  uroczyste  ślubowanie na sztandar szkoły.   Laureatom i finalistom  szkolnego konkursu Wiedzy o Patronie wręczono nagrody. Czworo  naszych uczniów odebrało stypendia  fundowane corocznie przez  Radę Pedagogiczną naszego  Zespołu Szkół. Jest to forma wspierania uzdolnionych uczniów, którzy pragną rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

Uczniowie klasy II sl  zaprezentowali wspomnienia z wyjazdu do Krakowa i spotkania z Księdzem Arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem. Przywoływane przez nich okno na  Franciszkańskiej 3 zawsze będzie przypominało spotkania z młodzieżą  w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny.

Specjalnie przygotowany na uroczystość program artystyczny „Profile istnienia” przeniósł nas w ukochany przez Naszego Patrona świat teatru. Był inspiracją do poszukiwania sensu, a także powrotem do Ojczyzny i „ dalekich wybrzeży ciszy” dla współczesnego człowieka.

Młodzież klas starszych wraz z wychowawcami uczestniczyła w uroczystym  Dniu Patrona poprzez transmisję telewizyjną w salach lekcyjnych.

Z okazji Jubileuszu 10 rocznicy Przyjęcia Imienia Jana Pawła II wydana została pamiątkowa publikacja ukazująca historię i bogactwo działań  wychowawczych inspirowanych  myślą Jana Pawła II. Zawiera też ona refleksje  absolwentów  Szkoły, nauczycieli i uczniów  potwierdzające, że Jan Paweł II  jest drogowskazem w ich życiu i pracy.

Życzenia i gratulacje