35. rocznica wizyty naszego Patrona w Lublinie

Każdy z nas ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II lub poprzez bliskich naszemu sercu rodziców, dziadków.... W ostatnich dniach wiele informacji było ukierunkowanych na osobę naszego Patrona. Lublinianie z dumą wspominają III Pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny i wizytę Papieża w naszym mieście. Z tej okazji odbył się koncert papieski "Jan Paweł II - Papież Rodziny" w saktuarium Świętej Rodziny, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim została wydana książka E. Gigilewicza pt."35 rocznica wizyty Jana Pawła II w Lublinie"...

 

VI ,,Konkurs Pięknego Czytania Dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II”

7 czerwca 2022 roku, uczestnicy konkursu prezentowali, przygotowane teksty Jana Pawła II -  Patrona Szkoły. Uroczystość odbyła się w auli; atmosferę sprzyjającą prezentacjom tworzyła młodzież naszej szkoły, która  szczodrze oklaskiwała wykonawców. Zainteresowanie konkursem było imponujące, 17 uczestników przedstawiło swoje literackie wybory.

Uczestnicy konkursu w porządku prezentacji scenicznych:

Julia Błaszczak

Klaudia Lipska

Wiktoria Kolasa

Natalia Syposz

Dominik Czarnecki

Kacper Król

Karolina Abramowicz

Igor Dobrzyński

Julia Smyk

Daria Wolszczak

Dominika Figiel

Dagmara Grabowska

Maciej Trepiak

Zuzanna Bogusław

Amelia Nowak

Kamila Tkaczyk

Weronika Tkaczyk

Jury doceniło starania wszystkich występujących: samodzielność w doborze tekstu, dojrzałość w jego prezentacji, spójność scenicznego wizerunku. Walorem wystąpień, zasługującym na szczególne uznanie,  jest chęć uczestników konkursu, poznawania twórczości Papieża-Polaka i poszukiwania treści naprawdę ważnych. Oceniający doceniają trud włożony w studia nad wyborami tekstów i wydobycie z nich istotnych przesłań  - co warto podkreślić,  bez pomocy opiekunów artystycznych. Jurorzy chwalą również poziom ekspresji wypowiedzi,  a przede wszystkim wrażliwość na ,,język” współczesnej poezji.

Rozstrzygniecie:

I miejsce: Klaudia Lipska

Równorzędne wyróżnienia: Julia Błaszczak, Wiktoria Kolasa, Natalia Syposz,  Karolina Abramowicz, Dominika Figiel, Dagmara Grabowska, Kamila Tkaczyk, Weronika Tkaczyk

Wykonawcom życzymy wytrwałości w doskonaleniu umiejętności warsztatowych i zapału do podejmowania dalszych wyzwań artystycznych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a nagrodzonym gratulujemy.

 

 

 

Kartka wdzięczności dla Patrona

Dnia 18 maja 2021 roku uczciliśmy urodziny Patrona barwami papieskimi. Nosiliśmy żółto-białe wstążki, wyrażając wielką radość i szacunek wobec Jana Pawła II. Ponadto uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromną inicjatywą i zaangażowaniem. Przygotowali z tej okazji piękne bukiety, kwiatowe rysunki oraz listy jako kartki wdzięczności.

Przechodząc korytarzem, możemy zobaczyć efekty ich pracy. Uczniowie dostrzegają w swoim Patronie: otwartość, dobroć, miłość do drugiego człowieka, również to że cenił naturę, kochał wędrówki górskie...

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowymi pracami utaletowanych uczniów naszej szkoły.

 

 

Z nutą do nieba … koncert dla Jana Pawła II w 102. rocznicę urodzin

18 maja 1920 – Wadowice
Tu w tym mieście Wadowicach wszystko się zaczęło.  I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął,  i kapłaństwo się zaczęło…

Tymi słowami Jana Pawła II rozpoczęliśmy wyjątkowy koncert z okazji 102. rocznicy urodzin Patrona Szkoły. Słowo, muzyka, taniec, śpiew przeniosły nas w świat pięknych wspomnień o dzieciństwie i młodości w Wadowicach, o tym, jakim był, czym się interesował i jak spędzał  wolny czas. Dzięki tej podróży w czasie poznaliśmy świętego, bliższego nam zwykłym ludziom. Po prostu Lolka z sąsiedztwa, który zawsze jest z nami -  jest Naszym Patronem.

Młodzi, zdolni artyści wzruszyli nas wykonaniem utworów: Habemus Papam, Śpiewam czyli jestem, Hallelujah, Nie zastąpi Ciebie nikt,  Błogosławieni miłosierni, Miłość w ciemności, Ave Maria. 

Zwieńczeniem koncertu było wykonanie przez wszystkich uczestników ulubionej pieśń Jana Pawła II - Barki. Tak o niej mówił Papież Polak:

Pieśń, która wyprowadziła mnie z Ojczyzny. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyroki konklawe. I z nią, tą oazową pieśnią, nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach. 

Uczniowie występujący na scenie: 

  1. Julia Śmiech - 3bt
  2. Martyna Turowska - 3bt
  3. Angelika Nieradko - 3bt
  4. Edyta Wlizło - 3clp
  5. Wiktoria Jamróz - 3clp
  6. Natalia Rojek - 3blp
  7. Katarzyna Rosołowska -  3at
  8. Damian Tarkowski 3cl
  9. Emilia Rzucidło - 1fl
  10. Wiktoria Tyczyńska 1fl

Prowadzący: Jakub Jasionka  - 1al

Obsługa techniczna:

  1. Mateusz Ciastoch - 2dl
  2. Dorian Dutkiewicz  - 2dl
  3. Paweł Wronka klasa - 2dl

Przygotowanie koncertu: p. Anna Amilkiewicz i Violetta Budzyńska - Kloc. 

 

 

W 102 rocznicę urodzin Jana Pawła II

Pokój nie jest utopią, ani nieosiągalnym ideałem, ani snem nie do zrealizowania. Wojna nie jest klęską nieuniknioną. Pokój jest możliwy. I dlatego, że jest możliwy, pokój jest obowiązkiem. Obowiązkiem bardzo poważnym. Odpowiedzialnością najwyższą. Pokój jest trudny, tak, wymaga on dużo dobrej woli, mądrości i wytrwałości. Ale człowiek może i powinien sprawić, aby siła rozumu zwyciężyła nad racjami siły.

Jan Paweł II

18 maja, dzień przyjścia na świat Karola Wojtyły, Wielkiego Polaka, orędownika pokoju, obrońcy praw człowieka, to data znacząca dla naszej szkolnej społeczności. Przyjmując imię Jana Pawła II przyjęliśmy zobowiązanie do realizacji papieskiego nauczania. W tym szczególnie trudnym czasie, podejmijmy papieskie wyzwanie niesienia pokoju i nadziei tam, gdzie ich w sercu brak, bo "pokój i młodzi idą razem", a jeśli "chcesz służyć sprawie pokoju - szanuj wolność".

Samorząd Uczniowski

 

102 rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 r., 102 lata temu, urodził się Karol Wojtyła – wyjątkowy Polak, biskup Rzymu, święty Kościoła katolickiego.
Świadectwo wiary i dziedzictwo pozostawione przez naszego Patrona są drogowskazem dla nas wszystkich. Jeśli potrzebujecie chwili refleksji nad Waszym życiem? Zapraszamy do biblioteki po złote myśli Jana Pawła II.

Te ważne słowa pozwolą Wam dostrzec to, czego do tej pory nie zauważaliście. Zatrzymajcie się na chwilę i oddajcie refleksji nad otaczajacym Was światem. Niech te myśli staną się źródłem pozytywnych zmian w Waszym życiu.

Rocznica urodzin, to dobra okazja, aby przypomnieć sobie sylwetkę papieża Polaka. Pomoże w tym bogata kolekcja książek o Janie Pawle II znajdująca się w naszej bibliotece. Zapraszamy!

 

 

Pamiętny dzień - 2 kwietnia 2005 roku

Już za nami 17. rocznica śmierci naszego Patrona, Karola Wojtyły, Papieza Polaka. W tym szczególnym dniu dla Kościoła, Polski i całego świata Ojciec Święty Franciszek powiedział o Janie Pawle II: "Miłosierdzie i radość wydają się kluczowymi słowami jego pontyfikatu. To on mnie ich nauczył."

Wielu z nas w ten sobotni wieczór trwało na czuwaniu, upraszając u Świętego Patrona łaskę pokoju dla Ukrainy, gdzie toczy się wojna i giną niewinni ludzie. 

Nasz Patron był wyjątkowym orędownikiem pokoju. Zachęcał do braterstwa, wspólnoty i poszanowania wolności drugiego człowieka.

Bądżmy jak nasz Patron rzecznikami pokoju w swoim środowisku!

Realizacja motta klasy 2clp 2020-2021

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy 2clp w ramach realizacji działań inspirowanych mottem: "Piękno tej ziemi skłania do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi" przygotowali dwie prezentacje. Do prezentacji młodzież przygotowała również pytania konkursowe.

Prezentacja o ekologii i o wpływie pandemii na środowisko.

Wychowawca Dorota Kubiatowska 

 

Rozstrzygnięcie V edycji Konkursu Pięknego Czytania Dzieł Karola Wojtyły - Jana Pawła II

I miejsce:

Olaf Staszak kl. 1dtp- za opracowanie oszczędnej koncepcji interpretacyjnej i dostosowanie jej do potrzeb wybranego tekstu. Za operowanie własnym wizerunkiem, a także za umiejętność pobudzenia wyobraźni i emocji słuchaczy –mimo skromnych środków wyrazu.

Równorzędne wyróżnienia:

Kamila Tkaczyk kl. 1blp, Aleksandra Abramowicz kl. 1 dtp - za wrażenie zrozumienia prezentowanych treści, osiągnięte przez podkreślenie najważniejszych fraz i właściwe głosowe wzmocnienia przekazu,

Klaudia Lipska kl. 2clp -za sugestywny przekaz i jednolitą koncepcje interpretacyjną,

Julia Śmiech kl. 2 bt- za opracowanie sposobu tworzenia zaangażowania emocjonalnego słuchacza na podstawie funkcji wykorzystanego obrazu oraz jednorodną wizję realizacyjną,

Aleksandra Mańko kl. 1 blp - za wykorzystanie wyobraźni i emocji do interpretacji utworu i oznaczenie akcentów uczuciowych w tekście, a także za walory emisji głosu,

Weronika Tkaczyk kl. 1 blp – za dowody zrozumienia treści tekstu i świadome używanie mowy, jako środka wyrazu,

Oliwia Syroka kl. 2 al –za spójność recytacji i plastycznej wizualizacji prezentowanego działa.

Jurorzy zauważają zaangażowanie wszystkich wykonawców i doceniają(!) także nienagrodzone propozycje interpretacyjne. Oceniający - są pod wrażeniem Waszej kreatywności, ale przede wszystkim wykazanej troski o dziedzictwo papieskiego nauczania.

Wasze wystąpienia są dowodem chęci promowania myśli Wielkiego Człowieka i – z takiej postawy Uczniów - jesteśmy  dumne.

Małgorzata Olewińska – Kiszczak

Dorota Kubiatowska

 

18 maja 1920 w Wadowicach wszystko się zaczęło

"Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki."

Jan Paweł II

Wspominając dzisiaj życie Karola Wojtyły, pamiętajmy przede wszystkim o tym, co łączyło wszystkie jego życiowe powołania - duszpasterza, filozofa, wychowawcy młodzieży, twórcy - o presłaniu pełnym wiary w drugirego człowieka, potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi.

Samorząd Uczniowski

 
 

Tradycja Szkoły 16 października Dzień Patrona

Z okazji Dnia Patrona biblioteka przygotowała wystawę zdjęć prezentujących obchody Święta Szkoły od roku 2006. 

 

 

Papież Poliglota

Papież Poliglota to tytuł wystawy przygotowanej na Dzień Patrona 2020 przez członków Klubu Poligloty pod opieką P. Agnieszki Jakubowskiej.

 

 

IV Konkurs Pięknego Czytania Dzieł Karola Wojtyły – Jana Pawła II

Konkurs odbędzie się w tym roku w zmienionej formule.

Na prace konkursowe oczekujemy do 10 maja 2021 r.

Prezentacje konkursowe prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konkurs ma charakter zamknięty i jest skierowany do uczniów naszej szkoły.

Uczestnik samodzielnie wybiera fragment utworu Karola Wojtyły - Jana Pawła II

i przygotowuje wystąpienie o charaktere artystycznym.

Cele konkursu:

-popularyzacja dzieł Patrona Szkoły,

-ćwiczenie umiejętności odbioru dzieła literackiego,

-rozwijanie wrażliwości na piękno polszczyzny,

-kształcenie umiejętności pięknego czytania w dobie zanikania kontaktu z książką,

-budzenie wyobraźni młodego czytelnika,

-rozwijanie twórczych talentów,

-kształtowanie postaw humanistycznych inspirowanych dziełami JP II,

-propagowanie szlachetnej rywalizacji,

-budowanie wspólnotowej więzi wśród uczniów ZS5.

Regulamin konkursu

Uczeń wybiera fragment tekstu i przygotowuje wystąpienie deklamacyjne, uwypukla myśl przewodnią utworu. Ładnie czyta fragment dzieła i nagrywa film ze swoją prezentacją. Nagranie musi zawierać ścieżkę dźwiękową ( Twoje czytanie). Ilustracją może być dowolny obraz – który, Twoim zdaniem, koresponduje z przesłaniem czytanego fragmentu, możesz utrwalić też swój występ.

Czas prezentacji nie może przekroczyć 2 minut.

Wystąpienia zostaną ocenione przez Komisję Konkursową.

Kryteria oceny

-technika czytania (płynność, poprawność artykulacji i tempo odczytania),

-środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo, jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, tzw. „intuicja artystyczna"),

-zgodność przesłania tekstu z prezentowanym obrazem.

Rozstrzygnięcie konkursu

Komisja Konkursowa wybiera „Mistrza pięknego czytania”.

Przewidziane są nagrody dla najlepszych uczestników.

Wszelkich informacji o konkursie udzielają udzielają poloniści

Małgorzata Olewińska - Kiszczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dorota Kubiatowska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomocą w wyborze tekstu są linki:

http://znanewiersze.pl/karol-wojtyla

https://adonai.pl/jp2/?id=31

https://www.apostol.pl/poezja/jan-pawel-ii

https://literatura.wywrota.pl/karol-wojtyla/

https://lorawa.pl/dokumenty/wyb_poezji.pdf

http://nauczaniejp2.pl/dokumenty

Ostatni link to Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich ZiBaTePa: baza dokumentów, przemówień i homilii św. Jana Pawła II wraz ze specjalnie przygotowanym indeksem pojęć, osób, miejsc i odwołań do Biblii oraz wybranych dokumentów Kościoła Katolickiego.

Zapraszamy do wzięcia udziału !

Klasowy fotokolaż

Na zajęciach wychowawczych uczniowie klasy 1 atp technikum żywienia i usług gastronomicznych  wraz z wychowawcą p. Moniką Kozak realizowali pracę z mottem szkoły: „Piękno tej ziemi skłania do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!” . W nawiązaniu do Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia poszukiwali piękna naszej ziemi, wykonując zdjęcia. Z nadesłanych zdjęć uczniów powstał wspólny klasowy foto – kolaż. Obchodzony corocznie Dzień Ziemi miał na celu zwrócenie uwagi na ochronę środowiska naturalnego jak również na kwestie ekologiczne. Musimy pamiętać, że mamy tylko jedną ZIEMIĘ, a jej przyszłość zależy od każdego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.

 

Prezenty dla Patrona z okazji 100. rocznicy urodzin

Nasz Patron Szkoły ma urodziny i to już okrągłe: od 100 lat jest  w pamięci ludzi. Jan Paweł II jest dla nas szczególną i wyjątkową osobą nie tylko dlatego, że cały świat zna naszego Patrona. Świadectwem tego kim dla nas jest Karol Wojtyła są przygotowane „prezenty” przez naszych uczniów z okazji Jego 100. rocznicy urodzin w ramach lekcji religii. Warto je zobaczyć, ponieważ są bardzo osobiste i przygotowane od serca.

 Prezent Daniela Kuźmicza z 2at

 Prezent Eweliny Maj z 2at

 Prezent Weroniki Bogusz z 2at

 Prezent Alicji Dobosz z 1bl

 Prezent Natalii Syposz z 1flp

 Prezent Izabeli Woźniak 3at

 Prezent Małgorzaty Martyny z 1ctp

 Prezent Karoliny Budzyńskiej z 1bl karolina_budzynska

 Prezent Huberta Sobich z 3at hubert_sobich

Prezent Magdaleny Janic z 1ctp

magdalena_janic_1ctp.jpg

 Zachęcamy również innych, którym osoba Patrona jest bardzo bliska, by dołączyli ze swoim prezentem do tych, którzy już przygotowali. Wasi katecheci chętnie je zbiorą i przekażą do opublikowania.

Nasz Patron zasługuje na najpiękniejsze dary serca!

 

Dostrzegamy piękno świata

W ramach pracy z mottem Patrona Szkoły uczniowie klasy 1 blp wraz z wychowawcą przygotowali konkurs fotograficzny „PIĘKNO TEJ ZIEMI”.

W konkursie wzięło udział 39 osób, dostarczono 204 fotografie, których tematem była ojczysta przyroda, ojczysty krajobraz. Komisja konkursowa w kwietniu 2020 roku przyznała pierwsze miejsce oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

I miejsce – Magda Pastusiak, klasa 4 bt: za pracę „Gąski, gąski do domu”.

Wyróżnienia – Natalia Arciszewska, klasa 4 dt: za pracę „Skrzydlaty pupil”;

Natalia Usarek, klasa 3 bl: za pracę „Krasnobród”;

Julia Warych, klasa 1 elp: za pracę „Góra Parkowa Krynica Zdrój”.

pastusiak_magda_4bt_gaski,_gaski_do_domu.jpg

arciszewska_natalia_kl._4dt_skrzydlaty_pupil.jpg

usarek_natalia_3bl_krasnobrod.jpg

warych_julia_1elp_gora_parkowa_krynica_zdroj.jpg

 

Myśl Patrona wciąż żywa

Rokrocznie w pracy wychowawczej pochylamy się nad słowami  Jana Pawła II. Uczniowie wraz z Wychowawczynią p. Anną Łysiak podjęli ciekawe działania przybliżające im i zarazem nam słowa naszego Patrona z motta na rok szkolny 2019/2020: "Piękno tej ziemi skłania do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi". W ramach projektu społecznego Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” opracowali "Trochę Mniej Projekt", którego celem jest przekazanie informacji: co możemy zrobić dla Naszej planety?.

 Możemy zobaczyć ich profil na instagramie:

https://www.instagram.com/p/B7HLxpbnW1s/?igshid=lq7m7rbpqqa2

 

   

 

15 rocznica śmierci Jana Pawła II – Pamiętamy

Patron Szkoły Jan Paweł II jest obecny w życiu naszej Społeczności każdego dnia, mimo że mija15 lat od Jego odejścia. To była sobota 2 kwietnia 2005 roku, wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego, godz. 21.37. Świat się na chwilę zatrzymał, Kardynał Leonardo Sandri wygłosił słowa ,,Ojciec Święty Jan Paweł II wrócił do Domu Ojca”.  https://www.youtube.com/

Wdzięczni za wielki dar życia naszego Patrona od 2006 roku podejmujemy wiele działań indywidualnych, klasowych i szkolnych. Rokrocznie w pracy wychowawczej towarzyszą nam słowa Jana Pawła II, które wspólnie zgłębiamy. Nie zapominajmy o przesłaniu na ten rok szkolny:  https://zs5.lublin.eu/przeslanie-jana-pawla-II

Pamiętając o rocznicy śmierci Naszego Patrona, będąc w swoich domach mamy okazję i czas, aby zastanowić się: Kim dla mnie jest Jan Paweł II? Niech On łączy nas w tej zadumie i daje duchową nadzieję w trudnym czasie dla nas, naszych rodzin, kraju i świata.

Zachęcamy do udziału w wirtualnym czuwaniu organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II, pod hasłem  „Musicie być mocni mocą miłości”:

https://www.centrumjp2.pl/15-rocznica-smierci-jana-pawla-ii-wirtualne-czuwanie/

Tradycją naszej szkoły jest wspólne śpiewanie ulubionej piosenki Jana Pawła II. Mimo innych okoliczności wysłuchajmy, a może i zaśpiewajmy Barkę w swoich domach. 

Barka w wykonaniu K.Krawczyka

jp_ii.jpg

 
 

Dziedzictwo Przejąć - Pomnożyć – Przekazać

Wielki to honor i odpowiedzialność być uczniem i nauczycielem szkoły noszącej imię Papieża Polaka, Jana Pawła II. Od 2006 roku 16 października jest świętem całej społeczności szkolnej.

Uroczystą Akademią rozpoczęliśmy obchody 100 rocznicy urodzin  Karola Wojtyły i  zainicjowaliśmy działania, które będą nam towarzyszyć w 2020 roku, ogłoszonym  przez Sejm Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie  i stali się świadomymi członkami społeczności, która ma zadanie realizować przesłanie Naszego Patrona wyrażone na sztandarze: Dziedzictwo  Przejąć -  Pomnożyć – Przekazać.

Tego dnia Pan Dyrektor po raz 13 wręczył stypendium ufundowane przez Radę Pedagogiczną. Celem stypendium, w myśl duchowego testamentu Jana Pawła II  jest wspieranie uczniów solidnie wypełniających szkolne obowiązki oraz wyróżniających się wzorową postawą. Stypendystą został  uczeń klasy 2 cl Mateusz Bednarz – gratulujemy.  

W klimat refleksji i zadumy Uczestników Akademii wprowadziły  fragmenty  „Tryptyku rzymskiego” – Zdumienie i  Źródło w interpretacji Stanisława Saby ucznia klasy 1cl. Głębia poematu Ojca Świętego nieustannie zachwyca. Skłania do zatrzymania się i odpoczynku, jak w czasie wędrówki przy leśnym strumyku.

Dopełnieniem uroczystości były zajęcia inspirowane myślą, czynem, słowem Jana Pawła II przygotowane przez uczniów klas starszych dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z klas pierwszych. Celem zajęć było przedstawienie Wielkiego Polaka, Naszego Patrona jako wymagającego przyjaciela, wędrowca miłującego Ojczyznę i  świat, obywatela Lublina i człowieka, który kochał ludzi, żartował i śpiewał piosenki. Zajęciom towarzyszyły prezentacje, quizy, czytanie poezji, nauka tańca. Było także wspólne śpiewanie ulubionego utworu Jana Pawła II ,,Barka” oraz wręczenie uczniom klas I upominków w postaci zakładek do książek,  pamiątkowych folderów. Uczniowie klas technikum przygotowali także ucztę dla ciała – pyszne kremówki i babeczki z niespodzianką.

Miłym akcentem obchodów Dnia Patrona było czytanie tekstów Karola Wojtyły, Jana Pawła II przez nauczycieli rozpoczynających lekcje w klasach starszych.

W tym Dniu odbywały się działania dodatkowe:

  • Zbiórka na rzecz ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia”
  • Wystawa w czytelni szkolnej: ,, Karol Wojtyła – Jan Paweł II w Lublinie”
  • Wystawa na holu na I piętrze: ,,Tradycje Szkoły”

Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Ksiądz Kanonik Adam Wełna Proboszcz Parafii p.w Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie oraz Pani Anna Dudek Członka  Prezydium Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła. Dziękujemy za obecność.

Uczniom z klas: 1 bl, 2 cl, 2 dl, 2 sl, 2at, 2 bt, 2 ct, 2 dt, 3 al., 3 cl, 3 dl, 3 at, 3 bt, 4 at, 4 bt dziękujemy za zaangażowanie w organizację wydarzenie oraz za przekazywanie wiedzy o Patronie swoim młodszym kolegom i koleżankom z prawdziwą  pasją.

Uczniom klas pierwszych dziękujemy za aktywny udział i właściwą postawę, godną ucznia Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II. 

Wychowawcom, Nauczycielom, Katechetom i wszystkim którzy podjęli trud przygotowania uroczystości w każdym wymiarze Dziękujemy.

Zespół do spraw obchodów Dnia Patrona  

 

 

Wyniki III Konkursu Pięknego Czytania Dzieł Karola Wojtyły – Jana Pawła II

WYNIKI

III KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA DZIEŁ KAROLA WOJTYŁY – JANA PAWŁA II

I miejsce – Andrzej Błaszczyk

II miejsce – Patrycja Samoń

III miejsce – Daniel Kuźmicz

wyróżnienie – Marika Wiącek

nagrody przyznana przez młodzieżowe jury

I miejsce – Andrzej Błaszczyk

wyróżnienie – Patrycja Samoń

Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy przezentacji. Wkład Waszej pracy jest bezcenny. Wykazaliście się artystyczną wrażliwością i chęcią poznania dorobku Patrona Szkoły, której jesteście uczniami.

Spotkajmy się w przyszłym roku.

Projekt - Poszukiwacze Skarbu Jana Pawła II

Centrum Mysli Jana Pawła II w Warszawie organizuje projekt Poszukiwacze Skarbu Jana Pawła II.

Projekt przeznaczony jest uczniom i nauczycielom szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Jego celem jest przybliżenie uczestnikom osoby i etosu Jana Pawła II. W II edyacji projektu z naszej szkoły uczestniczyły: Zuzanna Borowiec, Anna Marciniak i Olga Sobastyańczyk klasy 1bl  pod kierunkiem wychowawczyni - Małgorzaty Sztajdel

I zjazd studyjny miał miejsce w dniach 11 - 14.10.2018 r.  Uczestnicy odwiedzili Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Kraków. Celem pierwszego spotkania było ukazanie uczestnikom miejsc, wydarzeń i osób, które kształtowały Karola Wojtyłę – Jana Pawła II, a poprzez ich poznanie pokazanie, kim był i czego doświadczył.

W ramach realizacji projektu Zuzia, Ania i Olga przygotowały scenariusz i przeprowadziły zajęcia pt ,, Jan Paweł II - Papież Młodych". W dniu 29.11.2018 roku odbyły się zajęcia w klasie I bl, a dnia 30.11.2018 w klasie 8a Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie..

 

Urodziny Patrona Szkoły Jana Pawła II - Święto Szkolnego Sportu

 Zgodnie z tradycją naszej szkoły, w dniu urodzin  Jana Pawła II Patrona Szkoły społeczność szkolna celebrowała Dzień Sportu.

O godzinie 10.00 wszyscy zebrali się na sali sportowej, by nagrodzić najlepszych sportowców, godnie reprezentujących naszą szkołę.

Zostały wręczone dyplomy za udział w zawodach.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością znakomici sportowcy:

Sabina Włodek- trenerka reprezentacji Polski,

Modest były reprezentant Polski -Trener koordynator Mobilnej Akademi Młodych Orłów przy PZPN,

Łukasz Harbuz- trener bramkarzy przy LZPN,

Łukasz Jankowski- trener kadry województwa oraz trener LOSSM

Absolwenci naszej szkoły:

Tomasz Kiełczykowski, Mateusz Chwiejczak, Kamil Pawliszyn, Damian Gradziuk,

Dawid Gęca, Marcin Michota , Michał Kowalczyk

Uczniowie nagrodzeni za reprezentowanie naszej szkoły w poszczególnych dyscyplinach:

piłka ręczna

Karolina Głąb

Klaudia Wójcik

Julia Zaręba

Elżbieta Żywot

Paulina Nowacka

Gabriela Tomczyk

Aleksandra Studzińska

Katarzyna Urbaś

Małgorzata Smolińska

Izabela Rarak

Klaudia Kuc

Weronika Kłoda

Oskar Iwanicki

Damian Stachyra

Mateusz Bielak

Karol Romanek

Mateusz Tylec

piłka sitkowa

Milena Powęzka

Natalia Zychowicz

Karolina Sioma

Natalia Kryk

piłka nożna

Ewelina Blech

Natalia Chwedczuk

Weronika Kłoda

Alicja Materek

Karolina Szady

Izabela Tomasik

Oskar Kasperek

Mateusz Banach

Michał Kić

Michał Piwnickiego

Wiktor Rasiński

Rafał Dobrzyński

Rafał Dusiło

Jan Giza

Patryk Jęczeń

Wiktor Kłos

Maciej Kraśniewski

koszykówka

Magdalena Karwowska

Weronika Kłoda

Klaudia Kuc

Małgorzata Smolińska

Izabela Tomasiak

Klaudia Warsz

Klaudia Wójcik

Julia Zaręba

Dominik Marzec

Tomasz Włodarczyk

Jan Giza

Karol Wilczek

Szymon Kowalik

Daniel Kowieski

liga lekkoatletyczna


Patrycja Januszko

Natalia Kluczyńska

Weronika Czerniec

Klaudia Wójcik

Weronika Kłoda

Klaudia Kuc

Aleksandra Studzńska

Gabriela Tomczyk

Aleksandra Kufel

Elżbieta Żywot

Rafał Dusiło

Kacper Krawczuk

Hubert Giletycz

Jakub Babicz

Krystian Kobus

Michał Kić

Mateusz Wójcik

tenis stołowy

Natalia Kłoda

Sebastian Wójcik

Hubert Kowalski
Aleksandra Cholewa

pływanie

Natalia Cholewa

Weronika Czerniec

Aleksandra Karpińska

Wiktoria Zając

Paulina Ostap

Gabriela Wieradzka

Aleksander Jakubowski

Kamil Niedzielski

Konstanty Rożek

Kamil Trzebiński

badminton

Zuzanna Kruszczyńska

Patrycja Kowalska

Karolina Sioma

Emilia Pełczyńska

Alicja Garwolińska

Po ceremonii wręczenia dyplomów odbyła się część sportowa,  w której odbyły się pokazy treningów klas sportowych oraz mecze:

  • mecz reprezentacji szkoły w piłce ręcznej dziewcząt kontra nauczyciele, zaproszeni goście oraz absolwenci naszej szkoły
  • mecz piłki nożnej w wykonaniu reprezentacji szkoły dziewcząt i chłopców kontra nauczyciele, zaproszeni goście oraz absolwenci naszej szkoły.
 

10 lat z Janem Pawłem II- Jubileuszowy Dzień Patrona

Dzień 18 października 2016 roku społeczność Zespołu  Szkół nr 5 przeżywała jako wyjątkowe  wydarzenie. Dziesięć lat temu nasza  szkoła  przyjęła imię Jana Pawła II.

Jubileuszowy  Dzień Patrona rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Parafii NMP Nieustającej Pomocy. W homilii Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z dnia 16 października 1978 roku, kiedy to Karol Wojtyła został wybrany na  Stolicę Piotrową. Ksiądz Biskup był  świadkiem tego wydarzenia, a wierne oddanie emocji i przeżyć jakie towarzyszyły wtedy zgromadzonym na Placu Świętego Piotra sprawiło, że przenieśliśmy się do Rzymu i staliśmy się uczestnikami tamtych wyjątkowych chwil.

Młodzież zawierzyła dalszą historię naszego Zespołu Szkół  wstawiennictwu  Świętego Jana Pawła II prosząc  byśmy wiernie przekazywali Jego dziedzictwo następnym pokoleniom. Oprawa muzyczna przygotowana przez klasę IV bt z wychowawcą pomogła uczestniczącym  przywołać radosny klimat, jaki towarzyszył  spotkaniom Jana Pawła II z młodzieżą.

Społeczność Szkoły uroczyście niosąc sztandar powróciła do budynku Szkoły, gdzie odbywała się dalsza część obchodów jubileuszowych.

Ważnym punktem uroczystości było symboliczne wysłanie do nieba Listów do Jana Pawła II.  Ich autorami były wszystkie zespoły klasowe z wychowawcami.  Wszyscy zebrani na terenie obiektów sportowych wokół szkoły wysłuchali kilku listów, w których młodzież dzieliła się swoimi refleksjami. Następnie listy  w balonach  poszybowały ku niebu w akompaniamencie braw i hymnu Światowych Dni Młodzieży – Abba Ojcze.

Część oficjalna uroczystości odbyła się w auli szkolnej.  Uczestniczyli w niej zaproszeni Goście, Dyrekcja,   uczniowie klas pierwszych   oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.   Szkolny chór Sensorium i gościnnie występujący chór Amabile z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie wykonały pieśni: ,,W mroku jest tyle światła”  do słów Karola Wojtyły i ,,Z ziemi wiernej -  szukam Twoich śladów” do słów Hanny Lewandowskiej  w ciekawych aranżacjach Piotra Selima. Było to niezwykle piękne i podniosłe otwarcie uroczystości.

Dyrektor  Zespołu Szkół nr 5 Pan Marian Klimczak wskazał na ciągłą obecność Patrona Szkoły  w działaniach i życiu  szkoły. Prezentacja multimedialna podkreśliła i ukazała ważne wydarzenia  z lat 2006 - 2016, które  były i wciąż pozostają praktycznym realizowaniem przesłania Patrona szkoły. Odczytano refleksje  absolwentów naszej szkoły,  które wskazują na znaczącą rolę szkoły w kształtowaniu i wyborze Ich dalszych dróg życiowych.  

Uczniowie klas pierwszych złożyli  uroczyste  ślubowanie na sztandar szkoły.   Laureatom i finalistom  szkolnego konkursu Wiedzy o Patronie wręczono nagrody. Czworo  naszych uczniów odebrało stypendia  fundowane corocznie przez  Radę Pedagogiczną naszego  Zespołu Szkół. Jest to forma wspierania uzdolnionych uczniów, którzy pragną rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

Uczniowie klasy II sl  zaprezentowali wspomnienia z wyjazdu do Krakowa i spotkania z Księdzem Arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem. Przywoływane przez nich okno na  Franciszkańskiej 3 zawsze będzie przypominało spotkania z młodzieżą  w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny.

Specjalnie przygotowany na uroczystość program artystyczny „Profile istnienia” przeniósł nas w ukochany przez Naszego Patrona świat teatru. Był inspiracją do poszukiwania sensu, a także powrotem do Ojczyzny i „ dalekich wybrzeży ciszy” dla współczesnego człowieka.

Młodzież klas starszych wraz z wychowawcami uczestniczyła w uroczystym  Dniu Patrona poprzez transmisję telewizyjną w salach lekcyjnych.

Z okazji Jubileuszu 10 rocznicy Przyjęcia Imienia Jana Pawła II wydana została pamiątkowa publikacja ukazująca historię i bogactwo działań  wychowawczych inspirowanych  myślą Jana Pawła II. Zawiera też ona refleksje  absolwentów  Szkoły, nauczycieli i uczniów  potwierdzające, że Jan Paweł II  jest drogowskazem w ich życiu i pracy.

 

Konkurs Wiedzy o Patronie rozstrzygnięty!

Finałowy etap konkursu Wiedzy o Patronie Janie Pawle II został rozegrany w formule  „1 z 10”. Rywalizację wygrał Marcin Surtel z kl. 4ht. Znakomite wyniki uzyskali także: Piotr Makarewicz z kl. 4bt (II miejsce) oraz Andrzej Błaszczyk z kl.1 at (III miejsce).

Wszyscy finaliści wykazali się dużą wiedzą o naszym Patronie oraz dostarczyli publiczności  wspaniałych wrażeń w trakcie emocjonującej rozgrywki.

Wręczenie nagród i dyplomów będzie miało miejsce w dniu 18 października 2016r. w czasie uroczystości nadania szkole imienia Jana Pawłą II.

Gratulujemy!

Organizatorzy:

Dorota Tkaczyk, Agata Pytka i Piotr Budzyński

Szkolny konkurs wiedzy o patronie św. Janie Pawle II

Szkolny konkurs wiedzy o patronie św. Janie Pawle II

„Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne. Tylko dziś jest twoje”.

I. ORGANIZATORZY

Organizatorami konkursu są nauczyciele Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie:
dr Dorota Tkaczyk, mgr Piotr Budzyński i mgr Agata Pytka.

II. CELE KONKURSU

  • Poszerzenie wiedzy na temat życia i działalności Jana Pawła II

  • Poznanie dorobku życiowego Ojca Świętego Jana Pawła II i Jego wpływu na kształtowanie historii świata i Polski

  • Przybliżenie wartości zawartych w nauczaniu Ojca Świętego

  • Propagowanie wartości wychowawczych utożsamianych z postacią Jana Pawła II, jako największego autorytetu moralnego współczesnego świata

  • Popularyzacja wiedzy o życiu, twórczości i świętości Jana Pawła II

  • Pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II

III. ZAKRES TEMATYCZNY

Szczegółowy zakres tematyczny obejmuje:

  • Biografię papieża

  • Zamiłowania Jana Pawła II

  • Pielgrzymki papieskie do Polski

  • Ważniejsze instytucje, które odwiedził Jan Paweł II

  • Pontyfikat Jana Pawła II

  • Światowe Dni Młodzieży

  • Beatyfikacje i kanonizacje dokonane przez papieża

  • Beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II

  • Dokumenty papieskie poświęcone Bożemu Miłosierdziu

  • Poezję i książki papieża (podstawowe informacje)

IV. UCZESTNICY KONKURSU

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie.

V. WARUNKI UCZESTNICTWA

W konkursie biorą udział uczniowie wszystkich klas. Do II etapu kwalifikuje się jeden przedstawiciel każdej klasy, który najlepiej rozwiąże zadania testowe z I etapu konkursu.
Do III etapu zostanie zakwalifikowanych 10 uczniów, którzy otrzymają najwyższą ilość punktów w II etapie konkursu.

VI. PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs przebiega w trzech etapach.

I etap konkursu:

  • I etap konkursu odbędzie się w dniach 19 – 23 września 2016 r.

  • Wszyscy uczniowie każdej klasy piszą test wiadomości o życiu i dziele świętego Jana Pawła II tego samego dnia. Test składa się z 30 zadań i jest punktowany w skali 0 – 1 pkt za każdą poprawną odpowiedź. Do każdego pytania w teście podane są
    4 odpowiedzi od A do D. Każde pytanie ma co najmniej jedną poprawną odpowiedź.

  • Do kolejnego etapu konkursu zostaje zakwalifikowany jeden uczeń z każdej klasy, który uzyskał najwyższą ilość punktów.

II etap konkursu:

  • II etap konkursu odbędzie się w dniach od 3 do 7 października 2016 r.

  • Każda klasa będzie reprezentowana przez jednego ucznia wyłonionego w I etapie.

  • Uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursu rozwiązują test składający się z 30 zadań, punktowany w skali 0 – 1 pkt za każdą poprawną odpowiedź. Do każdego pytania w teście podane są 4 odpowiedzi od A do D. Każde pytanie ma co najmniej jedną poprawną odpowiedź.

  • Do finału konkursu zakwalifikowanych zostanie 10 uczniów z najwyższą punktacją za II etap.

III etap konkursu:

  • III etap konkursu realizowany jest w formie teleturnieju „1 z 10” i przebiega w trzech rundach na forum społeczności szkolnej.

  • Finał konkursu odbędzie się w dniach od 10 do 12 października 2016 r. w auli szkoły.

  • Uczestnicy konkursu losują miejsca przy stolikach, a tym samym kolejność odpowiadania oraz otrzymują karteczką ze swoim imieniem.

 Szczegółowe zasady III etapu konkursu

  • W skład komisji nadzorującej prawidłowy przebieg konkursu, rozstrzygającej niejednoznaczne odpowiedzi i odmierzającej czas na udzielenie odpowiedzi wchodzą 3 osoby, ustalone w porozumieniu z Dyrekcją Szkoły.

  • „Runda 1” .

Każdy z uczestników ma dwie szanse i odpowiada na dwa pytania. Błędna odpowiedź lub jej brak powoduje utratę jednej „szansy”. Jeśli obydwie odpowiedzi będą błędne uczestnik „odpada z gry” siadając na krześle. Uczniowie mają 5 sekund na odpowiedź, dźwięk dzwonka oznacza, że czas minął.

  • „Runda 2”.

Biorą w niej udział wszyscy uczniowie, którzy zachowali po rundzie 1 jedną lub dwie szanse. W tej rundzie zawodnicy otrzymują po dwie szanse. Grę rozpoczyna osoba, która pierwsza podniesie rękę i prawidłowo odpowie na pytanie. Zawodnik, który dobrze odpowie na pytanie wyznacza osobę odpowiadającą (karteczki z imionami). Jeżeli wskazany zawodnik odpowie błędnie, to dotychczasowy wyznaczający wskazuje dalej. Jeśli odpowie poprawnie, przejmuje prawo do wyznaczania. Gra trwa do momentu wyłonienia 3 finalistów.

  • „Runda 3”.

Każdy zawodnik dostaje trzy nowe szanse. Ważną rolę odgrywają punkty, każdy zawodnik zaczyna z taką liczbą punktów, ile szans zachował z wcześniejszych etapów. Za każdą dobrą odpowiedź gracz dostaje 10 punktów. Do pierwszych pytań zawodnicy mogą się zgłaszać (jeśli nikt się nie zgłosi do odpowiedzi, to nikt nie traci szansy) do momentu, gdy jeden z graczy udzieli poprawnej odpowiedzi. Wyznacza on kolejnego pytanego. Wraca tu reguła z etapu II z tym, że jeśli gracz wskaże do pytania sam siebie i odpowie poprawnie, otrzyma podwojoną liczbę punktów, tj. 20. Jeśli odpowie źle, wtedy gracze sami się zgłaszają do odpowiedzi i przejmują prawo wyznaczania.

III etap kończy się, gdy:

  • zostanie zadanych 20 pytań, wówczas zawodnikom za każdą zachowaną szansę dolicza się 10 punktów, wygrywa gracz z największą liczbą punktów, lub

  • w grze zostanie jeden gracz.

 VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  • Regulamin konkursu jest dostępny na stronie Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II
    w Lublinie: www.zs5.lublin.pl

  • Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w dniu 18 października 2016 r.

  • Finaliści konkursu otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe.

  • Od postanowień komisji konkursowej nie przysługuje odwołanie.

Wybierz motto życia od Jana Pawła II

18 maja 96 lat temu przyszedł na świat Jan Paweł II. Wspomnienie tego wydarzenia to okazja, abyśmy zatrzymali się nad przesłaniem, jakie do nas kierował i zapytali samych siebie, czy wciąż potrafimy na nie odpowiadać.

W Kronikach wadowickich napisano: "Był ciepły wieczór 18 maja 1920r., zbliżała się pora nabożeństwa majowego i mieszkańcy Wadowic schodzili się do parafialnego kościoła. W chwili porodu matka poprosiła akuszerkę, by ta otworzyła okno, aby mogła usłyszeć dźwięki odprawianego nabożeństwa." Przy ich akompaniamencie urodził się przyszły papież Jan Paweł II.


    W 96 rocznicę urodzin naszego Patrona wysłuchaliśmy audycji przygotowanej przez młodzież. Były to refleksje i świadectwa uczniów naszej szkoły, dla których Ojciec Święty wciąż pozostaje inspiracją do tego, by czynić świat lepszym, docierać do bliźnich, odpowiadać na ich potrzeby, a także pogłębiać swoją wiarę. Wypowiedzi Kasi, Kingi, Grzegorza, Michała i Dominiki świadczą o tym, że Jan Paweł II jest bardzo ważną osobą w życiu wielu młodych i pomaga podejmować odważne i mądre decyzje.


    Wybierz motto życia od Jana Pawła II - pod takim hasłem przebiegło przedsięwzięcie, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły. Każdy został obdarowany "prezentem" - myślą Jana Pawła II, którą mógł wylosować dla siebie i uczynić z niej motto swojego życia. To podarunek od nas dla Świętego Jana Pawła II.

Szkolny Dzień Sportu 2016

Szkolny Dzień Sportu

Zgodnie z tradycją w naszej szkole w dniu urodzin Naszego Patrona Jana Pawła II 18 maja odbył się Szkolny Dzień Sportu. Był to dobry moment, aby podsumować wyniki sportowe uczniów naszej szkoły. Możemy z dumą powiedzieć, że należymy do czołówki sportowej w Mieście Lublin oraz zaznaczyliśmy swoją obecność w rywalizacji na szczeblu wojewódzkim. Nasze szkolne święto sportu swoją obecnością uświetnili:

Pan Jakub Kosowski -Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin

Pan Tadeusz Więcek – Prezes Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej w Lublinie

Pani Karolina Michalczuk- najlepsza zawodniczka w historii polskiego amatorskiego boksu, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, 4-krotna medalistka mistrzostw świata, w tym złota medalistka z 2008 roku. Pani Karolina jest 6-krotną medalistką mistrzostw Europy, w tym zdobyła dwa złote medale i została 3-krotną mistrzynią Unii Europejskiej, jest 12-krotną mistrzynią Polski, zwyciężczynią wielu międzynarodowych zawodów. Pani Karolina zaprezentowała nam pokaz sztuki bokserskiej, a Jej sparing-partnerem był uczeń naszej szkoły – Piotrek Tomaszewski z I ct

W ramach programu Ministerstwa sportu i Turystyki pt. "Selfi z gwiazdami” gościliśmy panią Alinę Wojtas naszą czołowa reprezentantkę Kadry Narodowej oraz zawodniczkę norweskiego Larvik. Pani Alina Przeprowadziła specjalistyczny trening z młodzieżą naszej szkoły, a następnie podzieliła się swoimi doświadczeniami sportowymi. Wielu uczniów z przyjemnością uwieczniło swoją obecność w dniu sportu pamiątkową selfi z znaną szczypiornistką.

Swoje umiejętności zaprezentowały nam uczennice z klasy siatkarskiej przedstawiając siatkówkę w formie zabawowej. Prezentując nowe trendy w szkoleniu oraz ukazując piękno piłki siatkowej.

Swoją obecność zaznaczyli także piłkarze prezentując swoje umiejętności techniczne. Przedstawione przez nich ćwiczenia były bardzo widowiskowe i poświadczały, że ich pobyt w naszej szkole daje im  możliwość rozwoju swoich umiejętności. Występy gimnastyczne i taneczne naszych uczniów wzbogaciły walory artystyczne naszego święta wskazując, że sporty indywidualne w naszej szkole zajmują należne im miejsce.

Barwnie i głośno zaprezentował się działający prężnie w naszej szkole fanklub kibica przypominając, że rywalizacja sportowa może przebiegać w serdecznej atmosferze i propagować zasady fair play.

Wystąpienie pana dyrektora Mariana Klimczaka otwierające jak i kończące nasze szkolne święto sportu w sposób syntetyczny i całościowy wskazało na miejsce i rolę sportu w systemie edukacji szkolnej,oraz jego pozytywnej roli w budowaniu dobrej atmosfery w szkole. 

 

Dzień Patrona Szkoły 2015

16 października to dzień wyjątkowy dla naszej społeczności szkolnej - Dzień Patrona Szkoły Jana Pawła II. Obchodzimy go już dziewiąty raz. Dlatego już dzień wcześniej uczennice klasy 3ct w krótkiej audycji wróciły pamięcią do roku 2006, przypominając to wydarzenie.

Dzień Patrona rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, celebrowaną przez ks. Kanonika Adama Wełnę, której oprawę przygotowała klasa 2dl, zaś uczniowie klasy 3bt wzbogacili swoim śpiewem.  W homilii usłyszeliśmy, że rodzina jest miejscem, w którym człowiek doświadcza miłości, może w pełni się rozwijać, odnajduje Boga, zrozumienie, życzliwość i pokój.

Następnie uczniowie klas pierwszych i delegaci klas starszych wraz z dyrekcją i nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu  w auli szkoły, w trakcie którego powróciliśmy pamięcią do historycznego wydarzenia - przyjęcia przez naszą szkołę imienia Jana Pawła II.

Miło było nam gościć podczas uroczystości Panią Grażynę Koziejowską – głównego specjalistę Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, ks. Kanonika Adama Wełnę – dziekana i proboszcza Parafii NMP Nieustającej Pomocy, Pana Tomasza Łaskarzewskiego – Przewodniczącego Rady Rodziców.

Dyrektor Szkoły Pan Marian Klimczak w słowach skierowanych do zgromadzonych w auli wskazał na ponadczasowość przesłań papieskich, jego myśli, wskazówek a nawet napomnień. Nadal są one inspiracją dla młodego pokolenia do szukania sensu życia i budowania przyszłości na mocnych fundamentach. Przyjęcie imienia Jana Pawła II było dla szkoły wielkim wymaganiem i zobowiązaniem, z którego próbujemy wywiązać się najlepiej jak potrafimy.

W dalszej części spotkania odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Następnie wręczono sześciu naszym uczniom stypendia ufundowane przez Radę Pedagogiczną za rozwijanie predyspozycji intelektualnych, umiejętności zawodowych i różnych talentów. Byliśmy również świadkami etapu finałowego i wręczenia nagród w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie. W naszej pamięci pozostanie koncert słowno – muzyczny zawierający fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II.

Uroczystość na auli przygotowali uczniowie klas 2al, 2cl i 3dt.

Na terenie szkoły odbywały się liczne akcje związane z Dniem Patrona: pokazy multimedialne, występy, pantomimy podczas lekcji koleżeńskich przygotowanych przez starszych kolegów dla uczniów klas pierwszych. Tradycyjnie działała w tym dniu kawiarenka, przygotowana przez uczniów klasy 3at i 3et, z której dochód przeznaczono na cele charytatywne. Biblioteka szkolna przeprowadziła lekcję o naszym Patronie „Jan Paweł II – Papież Polak”.

Galowy strój dopełniały biało – żółte kokardki przygotowane przez klasę 2bl.

Dzień Patrona Szkoły został zorganizowany przez uczniów klas II LO i III TGH wraz z wychowawcami.

 
 

5. rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II

W dniu 18 października b.r. w Zespole Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II odbyła się uroczystość upamiętniająca 5. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem wszystkich uczniów wraz z nauczycielami na Mszę Św. w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Mszę Świętą koncelebrował Ks. Bp. Artur Miziński oraz proboszcz parafii ks. Adam Wełna. Na zakończenie przed kościołem zostało wypuszczonych pięć gołębi pokoju. Każdy gołąb symbolizował działania wychowawcze podejmowane w kolejnych latach od nadania imienia szkole. Były one związane z mottem każdego roku zaczerpniętym z nauczania Jana Pawła II.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli szkoły. Przybyli goście, wśród nich Poseł RP Lech Sprawka, ks. Biskup Artur Miziński, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka, uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, wysłuchali wystąpienia Dyrektora Szkoły, obejrzeli prezentację ukazującą działania szkoły na przestrzeni 5 lat, wysłuchali świadectw uczniów ukazujących jak młodzież odbiera naukę bł. Jana Pawła II.

Głos zabrali również: ks. Bp. Artur Miziński, Poseł RP Lech Sprawka.

Pani Wioletta Kimak, która wraz z grupą nauczycieli naszej szkoły ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczania myśli Jana Pawła II przedstawiła swoje refleksje i doświadczenia.

W dalszej części uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a także jako pierwsi otrzymali znaczki Zespołu Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II.

Od 2006 r. Rada Pedagogiczna jest fundatorem stypendium naukowego przyznawanego corocznie uczniom naszej szkoły, by ich uzdolnienia i wola pracy nad sobą dały w przyszłości owoce. W bieżącym roku szkolnym stypendia odebrało 5 uczniów.

Nagrody za udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie, z rąk ks. Bp. Artura Mizińskiego, Posła RP Lecha Sprawki, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Ewy Dumkiewicz-Sprawka oraz Dyrektora Szkoły Mariana Klimczaka otrzymali 3 uczniowie. a zakończenie uroczystości, ucztą duchową był koncert chórów - Chóru Akademickiego UMCS i Chóru Zespołu Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II „Sensorium” z akompaniamentem Piotra Selima.

W tym samym czasie w czytelni biblioteki szkolnej uczniowie klas starszych oglądali prezentację przygotowaną przez uczniów klas 3bt i 2al oraz teksty piśmiennicze dotyczące historii Dnia Patrona w naszej szkole.

W sali 220 trwał kiermasz kremówek papieskich zorganizowany przez uczniów klas 3at i 3et. W atmosferze przytulnej kawiarenki uczniowie zbierali fundusze na cel charytatywny.

Lubelski Szlak Papieski

szlak_zdj.jpg

„Są wielcy ludzie, którzy  budzą wśród swojego otoczenia szacunek, inni lęk, inni podziw.  Jan Paweł II budzi w ludzkich sercach miłość"

                                                                                                         

     Tymi wzruszającymi słowami wspomina  wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II  profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Jerzy Gałkowski- bliski współpracownik i przyjaciel Ojca Świętego.

     Z Lublinem Karola Wojtyłę łączyło wiele. W 1954 roku rozpoczął pracę na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wykładami z historii etyki. Rok 1956 jeszcze bardziej związał Karola Wojtyłę z uczelnią, ponieważ został jej etatowym pracownikiem. W rok później senat mianował Go  kierownikiem Katedry Etyki, którą to funkcję piastował… aż do chwili wyboru na Stolicę Piotrową. Podczas pracy w KUL prowadził nie tylko działalność  dydaktyczną,   był również promotorem wielu prac doktorskich, wygłaszał referaty w ramach Tygodni Filozoficznych i Biblijnych, publikował rozprawy naukowe w Rocznikach Filozoficznych KUL, sprawował  msze święte w niejednym lubelskim kościele, prowadził rekolekcje dla młodzieży. Dla środowiska naukowego był Mistrzem, niedoścignionym wzorem pracowitości i mądrości. Jednocześnie dla wszystkich był  przyjacielem - mądrym i cierpliwym. Potrafił słuchać. Tym, którzy powierzali mu problemy , poświęcał  wiele czasu, nie narzucał  swojego zdania,  zachęcał do przemyśleń. Uważał, że zadaniem uniwersytetu , jego pracowników naukowych i dydaktycznych jest  poszukiwanie i służenie prawdzie, bo tylko służąc prawdzie można służyć życiu. Należał do najbardziej lubianych postaci w środowisku akademickim. Jego wykłady cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że studenci siedzieli na nich w przepełnionych salach, nie tylko w ławkach ale i na parapetach okien.

  W roku 1987 Jan Paweł II ponownie znalazł się w Lublinie, podczas swojej Trzeciej Pielgrzymki do Ojczyzny. 

  Uwzględniając wspomniane związki Karola Wojtyły z Lublinem – 25 lat pracy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz wizytę podczas Pielgrzymki , nie można byłoby nie odwiedzić miejsc, w których Papież był obecny. Z tego powodu młodzież naszej szkoły opracowała  pod kierunkiem nauczycieli,  przewodnik , zatytułowany -Lubelski Szlak Papieski. Ważne jest bowiem, aby cała społeczność szkolna, poznała te  miejsca w Lublinie, gdzie był, pracował, modlił się, rozmawiał z ludźmi, żartował i smucił się nasz Patron. Na trasie znajdą się więc:

    •  Katolicki Uniwersytet Lubelski,
    •  Katedra-Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej,
    •  Kościół oo. Dominikanów,
    •  Klasztor ss. Urszulanek,
    •  Mauzoleum na Majdanku,
    •  Kościół pw. Świętej Rodziny na Czubach.

          Podążając tym szlakiem staniemy się nie tylko świadkami zdarzeń, ale poznamy myśli i naukę Wielkiego Polaka. W tych szczególnych miejscach odkryjemy  prawdę o człowieku, miłości, przyjaźni, przebaczeniu, trudzie, smutku i radości, nauce i odpoczynku. Tam,  nasz Patron tworzył  wybitne dzieła filozoficzne, rozmawiał z mieszkańcami Lublina o prawdzie i wartościach. Idąc śladami Jana Pawła II poznamy sylwetkę Papieża i przesłania, które do nas kierował.

        Przyjęcie za patrona Szkoły Jana Pawła II, to w równym stopniu powód do dumy jak i zobowiązanie moralne, a także obowiązek poznania Jego życia i myśli oraz szacunek dla Jego świętej i szlachetnej osobowości  Lubelski Szlak Papieski sprawi, że Jan Paweł II stanie się dla nas Postacią znajomą i bliską ,  wzorem do naśladowania.  Zrozumiemy, na czym polegała Jego wewnętrzna siła i jak żywa w sercach lublinian jest pamięć o życiu i naukach naszego Patrona.                                                             

 

Papież młodych

 Historia Światowych Dni Młodzieży

Inspiratorem Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II. W 1985 roku nazwanym Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, Ojciec Święty wyraził wolę częstych spotkań z młodymi ludźmi całego świata. Spotkania te miały być swoistą szkołą wiary i szkołą ewangelizacji jednocześnie. Od początku były pomyślane w ten sposób, że co roku młodzi spotykają się w Niedzielę Palmową w swoich Kościołach lokalnych na wspólnej modlitwie, a co dwa lata na takie spotkanie zaprasza ich Papież.

      
  XXXI Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w Jego Kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego. Chciał podkreślić wagę słów Chrystusa na temat istoty szczęścia. Jezus, w swoim pierwszym Kazaniu, zostawił nam osiem wskazówek postaw, przybliżających ludzi do Królestwa Niebieskiego.                        

 Bohaterami ŚDM są Chrystus i młodzi. Istotą tego wydarzenia jest spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem. Krzyż symbolizuje Chrystusa a okrąg młodzież.

Na dzień 22 stycznia w systemie zgłoszeniowym 564060 osób zadeklarowało swoje uczestnictwo w ŚDM Kraków 2016. Są to 3029 grupy ze 157 krajów świata. Oprócz polskich grup, najwięcej osób zarejestrowało się z Włoch - 83010, Francji - 39508, Hiszpanii - 32142. 58086 osób zarejestrowało się w grupach międzynarodowych.

Rejestracja uczestników ŚDM Kraków 2016 odbywa się elektronicznie (on-line), poprzez wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego. 

Wszystkie szczegóły na www.krakow2016.com 

Zobacz także...

  • Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II

    Rzym (Włochy) 30-31 III 1985r., 350 tys. uczestników - ,,Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was" (1 P 3,15)Santiago de Compostela (Hiszpania) 19 VIII 1989r., 400 tys. uczestników - ,,Jam jest Drogą i Prawdą i Życiem" (J 14,6)Denver (USA) 11-15 VIII 1993r., 700 tys. uczestników - ,,Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości" (J 10,10)Rzym (Włochy) 15-20 VIII 2000r., 2 mln 200 tys. uczestników - ,,A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas" (J 1,14)
  • Toronto (Kanada) 23-28 VII 2002r., 800 tys. uczestników - ,,Wy jesteście solą dla ziemi... Wy jesteście światłem świata'' (Mt 5,13-14)
  • Paryż (Francja) 21-24 VIII 1997r., 1 mln 100 tys. uczestników - ,,Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie " (J 1,38-39)
  • Częstochowa (Polska) 14-15 VIII 1991r., 1mln 600 tys. uczestników - ,,Otrzymaliście Ducha przybrania za synów" (Rz 8,15)
  • Buenos Aires (Argentyna) 11-12 IV 1987r., 900 tys. uczestników - ,,Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam" (1 J 4,16)