W kwietniu 2010 roku społeczność Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II przyjęła zadanie tworzenia SPOŁECZNEGO ARCHIWUM WIEDZY O BOHATERACH, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Tym samym odpowiedzieliśmy na apel Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza sadzenia w miejscach publicznych DĘBÓW PAMIĘCI – jeden DĄB to jedno nazwisko z listy 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej zamordowanych na rozkaz Stalina w roku 1940 przez NKWD. Jeden DĄB to historia konkretnego człowieka i Jego Bliskich.

Rozpoczęliśmy wędrówkę śladami Naszych Bohaterów. Przez doświadczenie ich życia poznajemy historię. Przeszłość staje się żywą częścią naszej teraźniejszości i drogowskazem w przyszłość. Za pomysłodawcami programu Katyń – ocalić od zapomnienia… tworzymy unikatowy zbiór dokumentów – świadectw losów pomordowanych w Katyniu BOHATERÓW i ich długo walczących o PRAWDĘ Rodzin. Świadectwa te to jednocześnie najbardziej wiarygodne podręczniki historii, a także wzruszające opowieści o marzeniach, tęsknotach i heroicznych decyzjach na pozór zwykłych ludzi.

Przyjęcie do PAMIĘCI BOHATERÓW to wyjątkowe dla kolejnych roczników szkolnej społeczności spotkania z ich Rodzinami. Podczas corocznych chwil zadumy przy DĘBACH PAMIĘCI, podczas rozmów - tych oficjalnych i tych bardzo osobistych tworzymy coś najcenniejszego dla każdego człowieka –wspólnotową więź.

Program Katyń – ocalić od zapomnienia… to nasza odpowiedź na pozostawione przez Jana Pawła II Patrona Szkoły zadanie: DZIEDZICTWO PRZEJĄĆ – POMNOŻYĆ – PRZEKAZAĆ. Uroczystości mają na celu przekazanie młodzieży pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnych ludzi i ich najbliższych.

Bohaterowie, o których pamiętamy w szczególny sposób to: Hieronim Czajkowski, Kazimierz Kalicki, Piotr Kuczyński, Witold Zipser i Stefan Osmulski.

http://www.katyn-pamietam.pl