Kalendarium  poprzedzające tragiczne wydarzenia:

23 sierpnia 1939 r. Niemcy i ZSRR zawarły pakt Ribbentrop – Mołotow wprowadzający  podział Europy Środkowej na strefy wpływów:
Strefa radziecka: Wschodnia Rzeczpospolita po rzekę Wisłę, Łotwa, Estonia i Besarabia.
Strefa niemiecka: pozostałe ziemie Rzeczypospolitej i Litwa

17 września 1939 r. - wkroczenie Armii Czerwonej na teren Rzeczypospolitej

Jesień 1939 r. - Aresztowania polskich oficerów – do niewoli obok zawodowych wojskowych dostaje się kwiat inteligencji polskiej.


5 III 1940 r. Stalin wydaje rozkaz o rozstrzelaniu polskich więźniów przebywających w więzieniach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.


O tragicznym losie tysięcy Polaków ich rodziny dowiedziały się wiosną 1943 roku. W lesie Kozie Góry,  w miejscowości Katyń położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Smoleńska, na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD odkryto zbiorowe mogiły Polaków - dzisiaj nazywamy je "dołami śmierci".

Koniec wojny nie przyniósł ujawnienia prawdy - wręcz przeciwnie, komunistyczna propaganda próbowała wmówić Polakom, że za zbrodnię w Katyniu odpowiedzialne są hitlerowskie Niemcy. Prawdę przyniosły lata 90-te XX wieku W dniu 14 października 1992 r. prezydent Rosji Borys Jelcyn ujawnił tajny rozkaz Stalina dla NKWD z 5 marca 1940 r. w sprawie egzekucji  22 tysięcy polskich jeńców wojennych, przebywających w obozach sowieckich

Liczba zamordowanych jeńców polskich w Katyniu, Charkowie i Miednoje 21 857