24 marca 2023r. klasa 1bl i 2al wzięły udział w Marszu Pamięci.

Przemoc wymierzona w dzieci jest zawsze wstrząsająca. W 1942 roku, w czasie likwidacji getta na Podzamczu, około stu żydowskich dzieci z ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych samochodami ciężarowymi przez niemiecką policję bezpieczeństwa na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary, gdzie zostały zastrzelone. Zginęły wtedy także trzy opiekunki, które nie chciały opuścić dzieci. Aby upamiętnić te niewinne ofiary, co roku organizowany jest Marsz Pamięci.
Przejście spod budynku dawnej ochronki jest gestem pamięci. W cichym marszu przeszliśmy do miejsca, gdzie dzieci oraz ich opiekunki zostały zamordowane. Miejsce ich egzekucji jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady", w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina. W miejscu śmierci dzieci ustawiono dwie betonowe płyty z informacją o wydarzeniach związanych z likwidacją ochronki. To właśnie przy nich zostawiliśmy kamienie, znak pamięci.
Marsz poprzedziły warsztaty dla uczniów wspomnianych dwóch klas. Przybliżyły one temat tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek.